Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatii spalatorie auto
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatii spalatorie auto

buna ziua.imi poate spune si mie cineva ce autorizatii sunt necesare pentru o spalatorie auto?si cam cat costa toate?:D
Spalatoria auto este activitatea economica si se clasifica (CAEN) la codul
4520 (Rev.2, dupa 01.01.2008), echivalenta cu codul 5020 (Rev. 1, pana 3 la 01.01.2008)
Activitatea este definita „ Întreţinerea şi repararea autovehiculelor” si include:
- întreţinerea şi repararea autovehiculelor:
▪ reparaţii mecanice;
▪ reparaţii electrice;
▪ repararea sistemelor electronice de injecţie;
▪ întreţinerea uzuală;
▪ reparaţii ale caroseriei;
▪ reparaţii ale unor piese ale motorului;
▪ spălare, lustruire
etc.;
Din punct de vedere al autorizării activităţii, exceptând domeniul protecţiei mediului, autorizarea se va efectua în baza declaraţiei pe propria răspundere, conţinută în Declaraţia model 2, ce se anexează cererii de înregistrare în Registrul Comerţului.
Daca activul imobil (spalatoria) nu este realizata este necesara obtinerea acordului de mediu.
Cererea de acord de mediu este obligatorie pentru
- investitii noi,
- modificarea celor existente si pentru
- activitati din domeniul
- transporturilor,
- energiei,
- constructiilor hidrotehnice (prevazute in Legea nr. 137/1995 a protectiei mediului)
Pentru desfasurarea activitatii este necesara autorizatia de mediu.
Daca spalatoria se aprovizioneaza cu apa din panza freatica ( propriul put), este necesara si aprobare de la A.N. Apele Romane (Directia din zona )
Pe site-urile Ministerul mediului şi dezvoltării durabile si ale autoritatilor locale de mediu este afisata „Lista activitatilor supuse procedurii de autorizare conform Ordinului 1798-2007 „
In aceasta lista este inclusa si „Întreţinerea şi repararea autovehiculelor”
Pentru obtinerea autorizatiei de mediu sunt necesare urmatoarele:
• cerere pentru eliberarea autorizatiei de mediu;
• fisa de prezentare si declaratie având continutul intocmit in conformitate cu Ordinul nr. 125/1996 al M.A.P.P.M.;
• dovada platii taxei de autorizare;
• dovada ca a facut publica solicitarea;
• acte de societate (statut, certificat de inmatriculare, cod fiscal);
• acte proprietate (autorizatie construire, act proprietate/teren, contract de inchiriere etc);
• contracte utilitati (in functie de ce s-a declarat: apa, gunoi, canal etc )
• autorizatii prealabile.
Formatul documentelor componente ale dosarului sunt postate pe site-urile Ministerul mediului şi dezvoltării durabile si ale autoritatilor locale de mediu=D>
Gata! Am terminat!:D
excelenta informare. multumesc frumos=D>
Buna ziua!
am o nelamurire in legatura cu autorizatia de mediu. am un spatiu si l-am inchiriat unei persoane care si-a facut spalatorie auto. deci a obtinut o autorizatie de mediu pe firma lui. dupa vreo 3 luni persoana a renuntat la spalatoria auto pentru ca nu-i mergea. si ne-am gandit sa deschidem noi spalatorie auto in acelasi loc. si am depus la Mediu o cerere de transferare a autorizatiei de mediu de pe o firma, a chiriasului, pe firma noastra. dar cererea ne-a fost respinsa. deci trebuie sa intocmim din nou dosarul pentru obtinerea autorizatiei. de ce nu puteau transfera autorizatia de pe o firma pe alta din moment ce locatia spalatoriei este aceeasi, toate contractele de utilitati sunt la fel, doar numele firmei se modifica? in plus noua ne mai cer si 500ron acum si contract cu o firma pentru curatarea decantorului.cine ma poate lamuri? multumesc.
Bună ziua.
Vă rog, sa.mi spuneți, la ce distanță de blocuri (cartier, apartamente) trebuie să fie spălătoria?