Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune in instanta

Se poate face dezbatere in instanta fara a merge mai intai la notar? Am consultat un avocat pentru a deschide succesiunea pe cale judecatoreasca si a spus ca trebuie sa merg mai intai la notar. Este adevarat?
Da, trebuie sa mergeți întâi la notar, acesta va da o încheiere cu motivele pt care nu ați dezbătut succesiunea acolo.
Eu am citit si scrie ca te poti adresa direct instantei. Nu e evident ca nu te-ai inteles din motiv ce te duci la instanta? Cine se duce asa aiurea?
Art. 193
Procedura prealabilă
(1) Sesizarea instanţei se poate face numai după îndeplinirea unei proceduri prealabile, dacă legea prevede în mod expres aceasta. Dovada îndeplinirii procedurii prealabile se va anexa la cererea de chemare în judecată.
(2) Neîndeplinirea procedurii prealabile nu poate fi invocată decât de către pârât prin întâmpinare, sub sancţiunea decăderii.
(3) La sesizarea instanţei cu dezbaterea procedurii succesorale, reclamantul va depune o încheiere emisă de notarul public cu privire la verificarea evidenţelor succesorale prevăzute de Codul civil. În acest caz, neîndeplinirea procedurii prealabile va fi invocată de către instanţă, din oficiu, sau de către pârât.

Detalii: [ link extern ]
Instanta va primeste doar daca aveti incheierea de la notar.
Si aceasta incheiere cum se obtine? Situatia este urmatoarea. Mostenitorii au fost in prima faza la notar si acolo din diverse motive nu s-au inteles. Notarul i-a chemat de 2-3 ori si nu s-au inteles si apoi le-a dat actele acasa.
Cum se obtine aceasta incheiere?