Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune in instanta

Se poate face dezbatere in instanta fara a merge mai intai la notar? Am consultat un avocat pentru a deschide succesiunea pe cale judecatoreasca si a spus ca trebuie sa merg mai intai la notar. Este adevarat?
Pai mostenitorii in cazul de fata sunt sotul supravietuitor si doi copii. Unul dintre copii nu doreste sa se prezinte. A fost sunat de notar , a raspuns si cand a auzit despre ce este vorba a inchis. Dar notarul spune ca el nu citeaza deoarece nu vrea sa dezmosteneasca pe nimeni.