Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM duratat determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM duratat determinata

Un angajat al societatii care a incetat activitatea indeplinind conditiile de pensionare (grupa de munca), angajat cu un CIM pe perioada determinata, in total 36 luni, se poate modifica acel CIM printr-un act aditional pe perioada nedeterminata?. Va multumesc!
C.i.m. cum a incetat, ca urmare a expirarii duratei sau ca urmare a indeplinirii conditiilor de pensionare ori ca urmare a comunicarii deciziei de pensionare?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Primul CIM a incetat urmare deciziei de pensionare, dupa care s-a incheiat CIM pe perioada determinata de 12 luni, prelungit pana la 36 luni, intrebarea este acesta se poate modifica in CIM pe perioada nedeterminata. Va multumesc.
Da, acest c.i.m. poate fi modificat prin act aditional privind durata contractului din determinata in nedeterminata.
Va multumesc.
Va rog sa-mi raspundeti la o alta intrebare privind speta urmatoare: un CIM incheiat pe durata determinata de 6 luni -27.08.2016-27.02.2017, se poate prelungi cu data de 27.02.2017 incheindu-se un act aditional de prelungire in 24.02.2017 si transmitere in REVISAL cu aceeasi data sau pot sa-l transmit in REVISAL si in 27.02 ?. Va multumesc