Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cim perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cim perioada determinata

O persoana a fost angajata cu cim perioada determinata pana la revenirea in activitate a unei alte persoane aflate in cic, angajata la randul ei cu cim perioada determinata, care a incetat la 03.04.3017.. Ce se intampla cu cim-ul acesteia? Inceteaza sau se incheie un act aditional cu mentionarea unei date certe de incetare, sau poate fi transformat in cim pe perioada nedeterminata?
depinde ce doreste angajatorul...poate prelungi CIM prin act aditional sau il poate inlocui cu altul pe o alta perioada sau pe perioada nedeterminata
Sunt trei variante posibile:
- inceteaza de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat (art.56 alin.1 lit.i C.mun.)

- se poate prelungi durata acestuia pana la implinirea termenului maxim pentru care se poate incheia un astfel de c.i.m. (36 luni)

- se poate modifica durata acestuia in nedeterminata