Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contractul pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contractul pe perioada determinata

am un contract pe perioada determinata care inceteaza maine ,deci trebuie sa-i fac incetarea dar vreau sa-i fac alt contract tot pe perioada determinata.nu stiu in revisal cum procedez?
In REVISAL procedati astfel:
1. dati pe adaugare nou contract si se va deschide fereastra Informatii Contract Individual de Munca.
2. La durata contractului puneti determinata ... si mai departe este simplu ...
Am avut si eu astfel de situatii#-o. Probabil inainte de a adauga un nou contract ar trebui operata in REVISAL incetarea primului contract. Altfel salariatul va ramane cu doua contracte in derulare. Sau se opereaza in REVISAL doar o modificare la primul contract, modifica:stunned:ndu-se doar data pana la care este valabila durata determinata?
In Codul muncii la art. 80 (4) (nu stiu care este acum art. corect) spune ca intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determunata. Ce inseamna practic:
1) Fiecare contract inceteaza cu art. 56(j) (vechi)la sfarsitul duratei pentru care a fost incheiat si apoi se incheie un nou CIM cu alt numar, sau
2) Se incheie la sfarsitul primei durate un act aditional prin care se prelungeste CIM si la finele celei de a doua perioade se face un alt act aditional de prelungire, iar la finele acestuia ori inceteazaCIM, ori se modifica in durata nedeterminata, tot pe baza unui act ditional? Va multumesc.
Bora Irina a scris:

In Codul muncii la art. 80 (4) (nu stiu care este acum art. corect) spune ca intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determunata. Ce inseamna practic:
1) Fiecare contract inceteaza cu art. 56(j) (vechi)la sfarsitul duratei pentru care a fost incheiat si apoi se incheie un nou CIM cu alt numar, sau
2) Se incheie la sfarsitul primei durate un act aditional prin care se prelungeste CIM si la finele celei de a doua perioade se face un alt act aditional de prelungire, iar la finele acestuia ori inceteazaCIM, ori se modifica in durata nedeterminata, tot pe baza unui act ditional? Va multumesc.

Se inceteaza c.i.m. la data expirari duratei pentru care a fost incheiat (art.56 lit.i C.mun.) si se incheie altul nou . Exact cum ati specificat la pct.1.
Contractul de munca pe perioada determinata se poate prelungi prin act aditional semnat de ambele parti. Nu trebuie sa ii faceti incetarea contractului si sa o reangajati.
Puteti face de doua ori prelungire prin act aditional, inauntrul termenului de 36 de luni.
La sfarsitul celei de-a treia perioade ii faceti incetare de contract sau ii faceti act aditional de modificare a duratei contractului din duratat determinata in durata nedeterminata.