Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Tatal meu este angajat din 10.10.1980 pana in prezent. Are grupa II 80% in perioada 10.10.1980 - 01.07.1991. In perioada 01.03.2007 - 31.05.2007 nu a avut contract de munca.
Intrebarea mea este: cand poate iesi la pensie de drept, anticipat sau partial anticipat?

Multumesc!
In Anexa nr. 5 la Legea nr. 263/2010 se mentioneaza data iesirii la pensie in raport de data nasterii si se precizeaza stagiile de cotizare minime si cele complete . Avand in vedere ca tatal dvs. a lucrat in Grupa a II-a de munca , reducerea varstei de pensionare se realizeaza conform art. 55 pct.1 lit a , Tabelul nr. 1 .
Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Comditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 31,5%.
Anii de grupa mai aduc un stagiu aferent grupei I de 1 an si 6 luni.