Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

Am etatea de 60 ani cu o vechime in munca de 8 ani si 10 luni in grupa II de munca, 32 de ani si 4 luni in conditii normale.(total ani in munca 41+ 2 luni)
se poate iesi de drept la pensie fara penalizare? sau in ce conditii se poate iesi?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani(3 luni/an).
41 de ani si 2 luni + 2 ani = 43 de ani si 2 luni de stagiu
-O reducere cu 1 an si 6 luni a varstei standard de pensionare.

Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni(65-1 an si 6 luni).
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asiumilat.
Penalizarea poate fi de maxim 31,5%.
In cazul iesirii la pensie anticipata cu o vechime de 43 ani cotizati se mai acorda penalizari la pensie?
Am dat acest raspuns.
Daca se indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate)pensia va fi fara penalizare.
Daca nu se indeplineste,penalizarea va fi de 31,5%.