avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

Am etatea de 60 ani cu o vechime in munca de 8 ani si 10 luni in grupa II de munca, 32 de ani si 4 luni in conditii normale.(total ani in munca 41+ 2 luni)
se poate iesi de drept la pensie fara penalizare? sau in ce conditii se poate iesi?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:04, 24 Iunie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani(3 luni/an).
41 de ani si 2 luni + 2 ani = 43 de ani si 2 luni de stagiu
-O reducere cu 1 an si 6 luni a varstei standard de pensionare.

Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni(65-1 an si 6 luni).
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asiumilat.
Penalizarea poate fi de maxim 31,5%.
In cazul iesirii la pensie anticipata cu o vechime de 43 ani cotizati se mai acorda penalizari la pensie?
Am dat acest raspuns.
Daca se indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate)pensia va fi fara penalizare.
Daca nu se indeplineste,penalizarea va fi de 31,5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Cristiav3819 Cristiav3819 Buna ziua, se poate pensiona anticipat, fara penalizare, o persoana nascuta in Feb 1955, care a cotizat 41 de ani, are grupa a 2a : 9ani + 3 luni, si un ... (vezi toată discuția)
Pensie paulibrion paulibrion Sunt nascut in 1955 in 29 septembrie.Am 35 ani vechime,in campul muncii.din care:in grupa 1 am 3 ani cu procent de 30 la suta si 2 ani cu procent de 50 la ... (vezi toată discuția)
Pensie ion_raluca ion_raluca Tatal meu este angajat din 10.10.1980 pana in prezent. Are grupa II 80% in perioada 10.10.1980 - 01.07.1991. In perioada 01.03.2007 - 31.05.2007 nu a avut ... (vezi toată discuția)