Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

As dori daca are cineva fisa postului pentru urmatoarele profesii-tehnician veterinar,doctor veterinar,economist,controlor COP.
Va multumesc
DENUMIREA POSTULUI: ECONOMIST
RELAŢII IERARHICE: se subordonează Managerului Financiar
RELAŢII DE COLABORARE: Cu personalul de execuţie al firmei
RELAŢII DE REPREZENTARE: reprezintă firma faţă de persoanele/instituţiile cu care intră în contact în interes de serviciu.

SCOPUL POSTULUI: Titularul postului are rolul de a asigura efectuarea viramentelor bancare interne şi internaţionale.

ACTIVITÃŢI PRINCIPALE:
1. ASIGURÃ PROCESAREA ªI CONTROLUL VIRAMENTELOR INTERNAŢIONALE
2. ASIGURÃ PROCESAREA VIRAMENTELOR INTERNE ÎN RELAŢIA CU TERŢII, BUGETUL DE STAT ªI TREZORERIA STATULUI

ATRIBUŢII PRINCIPALE (şi sarcini aferente):
1. Asigură procesarea şi controlul viramentelor internaţionale prin electronic banking
 Actualizează şi verifică zilnic soldurile în lei şi în valută prin electronic banking
 Preia zilnic cursurile valutare şi le transmite către departamentele firmei
 Licitează cumpărarea de valută şi negociază cursul de schimb
 Efectuează plăţile externe prin electronic banking conform termenelor indicate de superiorul ierarhic
 Justifică plăţile externe la bancă
 Întocmeşte pentru conducerea firmei situaţii privind evoluţia cursului valutar
 Întocmeşte rapoarte zilnice privind nivelul lichidităţilor disponibile
2. Asigură procesarea viramentelor interne în relaţia cu terţii şi bugetul statului
 Efectuează plăţile către furnizorii interni prin electronic banking
 Pregăteşte documentaţia necesară pentru obţinerea de scrisori de garanţie bancară
 Pregăteşte documentaţia pentru deschiderea de conturi bancare
 Efectuează plăţile către bugetul de stat pentru impozitele şi taxele societăţii
RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI:
Legat de activităţile specifice, răspunde de:
 Întocmirea corectă şi la timp a plăţilor
 Aplicarea şi respectarea regulamentului bancar privind plăţile în valută
 Urmărirea şi justificarea la termenele legale a plăţilor în avans
 Calitatea raportărilor şi a informărilor efectuate şi înscrierea lor în termenele stabilite
Legat de disciplina muncii, răspunde de:
 Îmbunătăţirea permanentă a pregătirii sale profesionale şi de specialitate
 Păstrarea confidenţialităţii informaţiilor şi a documentelor legate de firmă
 Utilizarea resurselor existente exclusiv în interesul firmei
 Respectarea prevederilor normativelor interne şi a procedurilor de lucru privitoare la postul său
 Adoptă permanent un comportament în măsură să promoveze imaginea şi interesele firmei
 Se implică în vederea soluţionării situaţiilor de criză care afectează firma

AUTORITATEA POSTULUI:
 Are acces la informaţii financiare
 Utilizează echipamentele/consumabilele puse la dispoziţie de firmă

Aprobat,

Director General Titular de post DRU Director Departament

Data Data Data Data

SPECIFICAŢIILE POSTULUI

NIVEL DE STUDII: superioare economice
CURSURI DE PREGÃTIRE: operaţiuni financiar-bancare
EXPERIENŢÃ:
ÎN SPECIALITATE: min. 3 ani
PE POST: 1 an
CUNOªTINŢE NECESARE:
 Noţiuni generale de contabilitate
 Legislaţie financiar-bancară
 Operare MS Office (Excel, Word )
APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:
 De calcul
 Lucrul practic cu numerar
 De comunicare
CERINŢE PENTRU EXERCITARE:
 Inteligenţă
 Atenţie concentrată şi distributivă
 Initiativă
 Echilibru emoţional
 Plăcere pentru lucrul cu cifre
 Uşurinţă, claritate şi coerenţă în exprimare
 Capacitate de a lucra cu oamenii
 Putere de concentrare
 Rezistenţă la stres
CARACTERISTICI DE PERSONALITATE: rigoare, exactitate, conformism, corectitudine, spirit practic, amabilitate, perseverenţă, încredere în sine.
FISA DE POST MEDIC VETERINAR
Nr.

Organizatia: SC ……………. SRL
Denumirea postului: Medic veterinar
Codul COR: 222302
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :
Sarcina de medic veterinar este aceea de a presta activitate
de prevenire, supraveghere si de tratament a animalelor si în general a bolilor acestora.

ATRIBUTIILE POSTULUI
sa examineze sanatatea animalelor domestice mici (câini, pisici, cobai etc.), a animalelor mari (cai, vaci, porci)
sa le prescrie medicamente

sa opereze animalele si sa le puna membrele rupte în atele
sa vaccineze animalele împotriva diferitelor boli
sa castreze câini si pisici
sa asiste la nastere animalele mari (când fata vaca, calul si alte animale mari)
sa le administreze injectii daca au nevoie
sa dea sfaturi cu privire la cresterea animalelor
sa presteze activitati care implica interventii chirurgicale pe animale (sa le prescrie medicamente etc.).

DESFASURAREA ACTIVITATII
in cabinete de chirurgie veterinara precum si pe teren,
în grajduri,
în ferme, unde mediul de lucru implica uneori murdarie si prezenta parului de animale, care poate provoca alergii unor persoane.

RESPONSABILITATILE POSTULUI DE MUNCA
În raport materialele utilizate:
siringi,
foarfeci,
stetoscoape,
instrumente chirurgicale,
bandaje,
instrumente medicale,
instrumente de sterilizare etc.,
precum si o masina.

CERINTELE POSTULUI
- universitate cu specific veterinar

APTITUDINI SI DEPRINDERI NECESARE:
sa aveti o atitudine pozitiva fata de animale,
sa aveti îndemânare,
putere de concentrare,
precizie,
reactii si judecata rapide
,
abilitatea de a va organiza propria munca
,
abilitatea de a învata.

CONDITIILE POSTULUI DE MUNCA
Program de lucru :.

Director, Titularul postului,

Data
Denumirea postului: asistent veterinar /tehnician
Codul COR: 322702
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :
Tehnicianul veterinar asista veterinarii în cursul unor activitati veterinare complexe. Acesta presteaza munci mai putin complexe din punct de vedere veterinar, în mod independent, fara a fi supravegheat.

ATRIBUŢIILE POSTULUI
- sa examineze starea de sanatate a animalelor domestice mici (câini, pisici, porci de Guineea etc.) sau pe cea a animalelor mari (cai, vaci, porci) si sa le diagnosticheze anumite boli, sau sa-l asiste pe medicul veterinar în timpul examinarii lor
- sa-l asiste pe medicul veterinar în timpul operatiilor chirurgicale efectuate pe acestea si sa ajute la fixarea oaselor, punerea de atele, sa efectueze proceduri medicale minore
- sa vaccineze animalele împotriva diferitelor boli
- sa supravegheze fertilizarea animalelor
- sa ajute la fatat în cazul animalelor mari (vaci, iepe etc.)
- sa dea sfaturi cu privire la cresterea animalelor
- sa presteze activitati care sa asigure functionarea în bune conditii a unui cabinet veterinar (administratie, comanda medicamentelor si a altor materiale medicale, a instrumentelor si echipamentului medical etc.).

Daca tehnicianul veterinar (respectiv asistentul) lucreaza în mediul rural, se va ocupa în special de septel si de animalele din crescatorii.

În mediul urban însa, acesta are grija doar de animalele de casa si de companie.
Un asistent veterinar poate avea în îngrijire si animale exotice, cum sunt cele din gradinile zoologice.

Activitatile acestor tehnicieni veterinari includ:
- sa pregateasca mediul pentru fiecare specie individuala
- sa ajute în prepararea hranei si a lichidelor
- sa curete custile animalelor, curtile si padocurile, sa asigure distribuirea medicamentelor
- sa supravegheze siguranta animalelor
- sa monitorizeze starea de sanatate a animalelor si sa semnaleze orice simptome de eventuale boli
- sa aiba grija de animalele bolnave, sa le administreze medicamente si sa le aplice tratamente
- sa insemineze animalele
- sa monitorizeze starea de sanatate si dezvoltarea puilor de animale nou-nascuti si sa le ofere o îngrijire speciala
- sa presteze munci administrative în legatura cu animalele.

DESFASURAREA ACTIVITATII
- in cabinete veterinare,
- în grajduri,
- în ferme care cresc animale,
- eventual în custi si alte spatii din gradina zoologica.

Cel care presteaza munca trebuie sa cunoasca faptul ca se lucreaza în murdarie si parul de animale este inevitabil, lucru care poate produce neplaceri persoanelor cu alergii.
Sa se tina cont si de pericolul de atacuri din partea anumitor specii de animale.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport materialele utilizate:
- siringi,
- foarfeci,
- instrumente de laborator,
- bandaje,
- medicamente,
- detergenti.

În gradina zoologica, aceasta meserie implica si folosirea de exemplu a instrumentelor automatizate de hranire, de curatare a animalelor si de îndepartare a excrementelor.

CERINTELE POSTULUI
- scoala veterinara

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:
- munci manuale
- reactii si judecata rapida
- conditie fizica buna
- sa va placa animalele

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ
Program de lucru :.

Director, Titularul postului,