Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Ce fel de impozit platesc in 2016 - pe venit sau pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Ce fel de impozit platesc in 2016 - pe venit sau pe profit?

Buna ziua,
Suntem un SRL care pana la 31.12.2015 a fost platitor de impozit pe profit, inregistrand o cifra de afaceri peste 65.000 EUR, insa sub 100.000 EUR (atat pe anul 2014 cat si pe 2015). Pentru anul 2016, ce fel de impozit trebuie sa platim, avand in vedere modificarea plafonului pentru IMM? Modificarea plafonului incepand cu 01.01.2016 inseamna ca pentru anul 2016 platim in continuare impozit pe profit, si in functie de rezultatele anului fiscal 2016 vom trece la impozit pe venit din 2017, sau se aplica modificarea retroactiv, pe baza rezultatelor din 2015, si incepand cu trimestrul 1 din 2016 vom plati impozit pe venit? Noi suntem interesati sa ramanem la impozitul pe profit, dar nu stim daca este corect d.p.d.v. legal. Aveti un temei legal clar cu privire la intrarea in vigoare a modificarii? Multumesc anticipat.
Din codul fiscal art. 47 - Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
......
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 100.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exerciţiului financiar în care s-au înregistrat veniturile;
Art. 48 - Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii

(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.

(2) Persoanele juridice române aplică impozitul reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor celui în care îndeplinesc condiţiile de microîntreprindere prevăzute la art. 47.