Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul salariul + pensia in sistemul de stat (bugetar )
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul salariul + pensia in sistemul de stat (bugetar )

care sunt prevederile legii (sau O.G )acum, privind cumulul salariului cu pensia in cazul pensionarilor angajati la stat ? la un moment dat se cumula pensia pana in 2000 ron cu salariul iar pentru cei care aveau pensia mai mare de 2000 ron (sau salariul mediu pe economie ) trebuia sa alegi intre pensie si salariu ...?cu multumiri ,GORJEANUL.
1. Un pensionar pentru limita limita de varsta poate cumula pensia cu orice alt venit in diferent de sursa (stat sau privat) sau de cuantum.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).