Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata

Buna ziua,

Pentru un salariat cu CIM pe perioada determinata se pot incheia acte aditionale de prelungire? Actul aditional se considera contract succesiv?

Am gasit interpretari diferite ale legislatiei dar nu stiu care se aplica in practica.

Ma intereseaza sa stiu daca in perioada de maxim 36 de luni, un CIM pe perioada determinata poate fi prelungit prin acte aditionale la 3 luni, 6 luni, un an si doi ani de la data semnarii.

Multumesc.
cosminmc, utilizator
C.i.m. incheiat pe durata determinata se poate prelungi de nenumarate ori inauntrul duratei de 36 de luni , fara a avea vreo limitare la durata prelungirii.

Art.82 C.mun.:
....
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.

Prelungirea duratei unui c.i.m. nu inseamna incheierea unui nou c.i.m.