Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... buna ziua am o mare problema ma poate lamuri cineva?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

buna ziua am o mare problema ma poate lamuri cineva?

buna ziua am o mare problema , firma mea a livrat marfa catre o alta ffirma de aprox 9000 ron. la termen de 3 saptamani fara a primi vreo garantie. doar stampila si semnatura. acum numai pot sa dau de reprezentantul firmei respective. ce as putea face?
Pe factura respectiva este trecuta data scadentei?
Daca Da....iar factura a fost scadenta, puteti sa va adresati instantei de judecata pe calea somatiei de plata pentru recuperarea prejudiciului.
iar daca nu e trecuta pe factura data scandentei, ii puteti actiona in instanta oricum...(factura devine imediat scandenta daca nu e trecut un termen).

aveti cumva si alt document in afara de factura? o comanda ferma, un contract? (chiar si discutii pe e-mail).

daca factura e singurul dvs. document care sa ateste livrarea marfii, eu as zice sa incercati in prealabil rezolvarea pe cale amiabila (poate reprezentantul firmei e in concediu si "a uitat" de dvs.), determinati-l sa faca o plata partiala (chiar si o suma modica) sau sa recunoasca cumva, in scris, ca are sa va dea suma respectiva.

spun aceasta pt ca de regula, instantele sunt cam reticente in a da solutii favorabile pe somatii de plata cand singurul document e o simpla factura, chiar si semnata si stampilata.
multumesc pt raspuns dar tocmai am aflat k administratorul firmei care imi datoreaza bani a cesionat firma altei persoane... acum pe cine sa trag la raspundere?
Oricum, in aceasta etapa, Dvs. va indreptati impotriva firmei, nu a administratorului care este persoana fizica.
initial faceti o invitatie la conciliere cu firma respectiva.
daca nu raspunde invitatiei , actionati-i in instanta .