avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mp utili
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mp utili

Vreau să cumpăr un apartament și nu sunt sigură de suprafața acestuia (mp utili). Unde pot să verific suprafața reală/"oficială"? Care din documentele prezentate la notar este cel mai relevant în acest sens?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 14:59, 13 Ianuarie 2016
Proprietarul vanzator detine obligatia ca la intocmirea formalitatilor de tranzactionare bun imobil sa depuna documentele imobilului-contract de vanzare-cumparare,donatie,etc in care trebuie sa fie consemnata concret suprafata utila a bunului imobil
Puteti clarifica aspectul referitor la suprafata apartamentului inclusiv din extrasul de carte funciara,care trebuie sa comunice notarului ca imobilul cu numarul cadastral X,apartament cu n camere si dependinte in suprafata masurata de Y mp,cota teren indiviza=Z
Puteti obtine informatii studiind planul releveu imobil,plan care precizeaza concret suprafetele tuturor dependintelor camera de zi,dormitor,baie,bucatarie,balcon,hol,debara
Verificati in realitate, la fata locului, cu un cadastrist.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota indiviza in cazul apartamentelor de tip duplex cu terasa Vaaleriu Vaaleriu Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg daca, in cazul unui apartament de tip duplex cu terasa, cota indiviza ar trebui sa ia in calcul si suprafata ... (vezi toată discuția)
Proprietate boxa subsol bloc delia89 delia89 Buna ziua, Bunicii mei sunt proprietarii unui apartament la parter intr-un bloc din Bucuresti, construit in anii 80, ei sunt primii proprietari (fiind ... (vezi toată discuția)
Nu stiu daca am apartament cu 2 camere sau 3 allutza allutza Buna ziua, Am achizitionat un apartament cu urmatoarele dotari: baie, bucatarie, dormitor, hol, living. Dupa mintea mea sa ma exprim mai popular este un ... (vezi toată discuția)