Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mp utili
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mp utili

Vreau să cumpăr un apartament și nu sunt sigură de suprafața acestuia (mp utili). Unde pot să verific suprafața reală/"oficială"? Care din documentele prezentate la notar este cel mai relevant în acest sens?
Proprietarul vanzator detine obligatia ca la intocmirea formalitatilor de tranzactionare bun imobil sa depuna documentele imobilului-contract de vanzare-cumparare,donatie,etc in care trebuie sa fie consemnata concret suprafata utila a bunului imobil
Puteti clarifica aspectul referitor la suprafata apartamentului inclusiv din extrasul de carte funciara,care trebuie sa comunice notarului ca imobilul cu numarul cadastral X,apartament cu n camere si dependinte in suprafata masurata de Y mp,cota teren indiviza=Z
Puteti obtine informatii studiind planul releveu imobil,plan care precizeaza concret suprafetele tuturor dependintelor camera de zi,dormitor,baie,bucatarie,balcon,hol,debara
Verificati in realitate, la fata locului, cu un cadastrist.