Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamuriri cu privire la concediul de studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamuriri cu privire la concediul de studii

Buna ziua, am sa va prezint pe scurt situatia mea. In luna aprilie a acestui an am intrat in concediul de studii pe o perioada de 30 de zile, acordat pentru finalizarea studiilor universitare.( Tin sa mentionez ca mi desfasor activitatea la o unitate de stat) Cu privire la acest fapt am o serie de nelamuriri cum ar fi : contractul meu de munca a fost suspendat in perioada 1-04, 14-04-09 in baza articolului 54 din codul muncii, si a articolului 55 aliniatul 2 din contractul colectiv de munca, eu sunt constienta ca se suspenda contractul pe perioada de concediul de studii, dar nu stiu daca articolul 55 din CM era cel mai potrivit , cu atat mai mult articolul 55 aliniatul 2 din CCM eu nu l-am gasit. Pe langa acest lucru , mi s-a spus ca , concediul meu de odihna se recalculeaza , datorita suspendarii, si ca nu mai beneficiez de 21 de zile de CO anual asa cum beneficiam. Consultand totusi codul muncii am gasit art 153, care spune ca perioada de concediu de studii nu poate fii dedusa din concediul de odihna, vreau sa stiu daca e normal sa mi se recalculeze zilele de concediu de odihna si daca articolele cu care mi s-a incheiat cartea de munca sunt valabile. Deasemenea, consultand legea am aflat ca pe perioada concediului de studii ma bucur de toate drepturile unui angajat, mai putin salariul, as vrea sa stiu cum as putea afla daca unitatea a platit toate asigurarile pe perioada in care eu am fost in concediu de studii, sj daca acesta este recunoscut ca vechime .( amintesc ca am o vechime de 2 ani la aceasta unitate ) Va multumesc si astept raspuns.
1. Asa este, concediul pentru formare profesionala nu se deduce din concediul de odihna.
2. Acest concediu pt formare profesionala intra in calculul vechimii in munca.
3. Referitor la contributiile la stat...puteti verifica din fluturasul de salarii, daca s-au facut retinerile si automat, virarea acestora. :)
Cred ca ati facut o mica confuzie Art. 153. [efectele cu privire la drepturile nesalariale]
Durata concediului pentru formare profesională nu poate fi dedusă din durata concediului de odihnă anual şi este asimilată unei perioade de muncă efectivă în ceea ce priveşte drepturile cuvenite salariatului, altele decât salariul.,.......... acest art se refera la formarea profesionala , formere care este ceruta de angajator conform art.Art. 152. [concediul cu plată pentru formare profesională]
(1) În cazul în care angajatorul nu şi-a respectat obligaţia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesională în condiţiile prevăzute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesională, plătit de angajator, de până la 10 zile lucrătoare sau de până la 80 de ore.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) indemnizaţia de concediu va fi stabilită conform art. 145.
(3) Perioada în care salariatul beneficiază de concediul plătit prevăzut la alin. (1) se stabileşte de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu plătit pentru formare profesională va fi înaintată angajatorului în condiţiile prevăzute la art. 151 alin. (1).
Dv ati avut concediu in baza art, Art. 150. [acordarea concediului fără plată]
(1) Concediile fără plată pentru formare profesională se acordă la solicitarea salariatului, pe perioada formării profesionale pe care salariatul o urmează din iniţiativa sa.(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai cu acordul sindicatului sau, după caz, cu acordul reprezentanţilor salariaţilor şi numai dacă absenţa salariatului ar prejudicia grav desfăşurarea activităţii........
Daca tinem cont de art.Art. 140. [durata concediului de odihnă]
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic..... ceea ce inseamna ca CO dv de odihna se va recalcula in functie de timpul efectiv lucrat :">
Analore, utilizator
In urma cererii depuse , inseamna ca eu am beneficiat de concediu in baza articolului 54 CM, si al articolului 55 al 2 din CCM, oricum multumesc de raspuns
Exact, daca angajatorul dv. va solicita aceasta calificare ar fi trebuit sa respecte art.153, dar cum acest concediu a fost solicitat de dv. pentru completarea studiilor din propria initiativa are dreptul sa va recalculeze CO......si daca contractul a fost suspendat cu art.54 cred, repet nu sunt sigura dar nici vechime nu se considera aceasta perioada de concediu........
Numai bine va doresc
Bine , si atunci eu vin cu o alta intrebare , care a fi diferenta intre concediul de studii , si cel fara plata( si aici ma refer la concediul pe care angajatul il poate lua pt rezolvarea problemelor personale ) ? Pentru ca , conf art 61 al 2 al CCM " salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata acordat o singura data pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior.." iar din ce stiu concediul fara plata luat la cererea angajatului pentru rezolvarea unor probleme in scop personal poate fi de maximum 90 de zile , daca singura diferenta dintre cele doua tipuri de concedii ar sta numai in durata si denumire , sincer as fi fost mult mai tentata sa nu imi iau concediul de studii (30 de zile ) ci sa optez pentru cel de 90.