avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit teren intravilan
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit teren intravilan

Buna ziua.Eu locuiesc in Bucuresti,detin un teren cu suprafata de 2292 mp in Orasul Novaci,jud.Gorj.Pana anul trecut plateam impozit 10 lei.
Am inteles ca,conform noului cod fiscal trebuie sa platesc 96 lei.Mi se pare foarte mult ,s-a marit cu 1000%.Am verificat codul fiscal am calculat si am ajuns la suma de 57 lei.Aceasta suma mi se pare mai rezonabila,dar 96 lei?????Eu personal cred ca este o greseala.Intrebarea mea este cat impozit trebuie sa platesc pe acest teren si cum se calculeaza?Sper sa ma puteti ajuta.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: kladeland , utilizator 15:13, 13 Ianuarie 2016
Depinde... ce categorie de folosinta are terenul? Cat este curti-constructii si cat alta categorie (cum ar fi intravilan arabil)? Trebuie sa stim in ce zona fiscala se afla terenul (A,, B, C, sau D) si ce suma a stabilit Consiliul local Novaci ca se aplica pentru calculul terenurilor aflate in intravilan cu destinatia curti-constructii (indiferent de suprafata) sau alte destinatii (suprafata pana in 400 mp) - valorile pot fi cuprinse intre 984 si 13090, conform art. 465 din Codul Fiscal (orasele sunt localitati de rangul III).
Va multumesc pentru raspunsul de la intrebarea anterioara.
Terenul meu este intravilan agricol(pasune) si este situat in camp,nu are constructie. Ultima casa de pe strada respectiva este la 100 m.Mama mea are 1000mp+constructie 100mp si plateste 140 lei iar eu 90 lei pe 2292 mp fara constructie.Mi se pare mult.Puteti sa imi faceti un calcul,va rog si sa imi aratati cum se calculeaza?
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilire valoare de plata la impozitul pe teren lillyian20 lillyian20 Buna seara, detin un teren arabil situat in intravilanul municipiului \"X\" in suprafata de 1000mp(pe care cultiv legume pentru familie), terenul fiind in ... (vezi toată discuția)
Impozit teren intravilan folosinta agricol, impozit de la 17 lei la 355 lei!!!? nataliadinu nataliadinu Buna ziua, Detin un teren de 1000 mp intravilan, categoria de folosinta agricol. Intabulat, carte funciara etc. Pana anul trecut plateam un impozit de 17 ... (vezi toată discuția)
Impozit pe teren/casa 2016 ContSters389532 ContSters389532 Buna ziua, Detin un teren de 1000mp in Bragadiru pe care am construit o casa/locuinta(100mp amprenta, nu am garaj, magazie etc) careia tocmai i-am facut ... (vezi toată discuția)