Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea unei bone
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea unei bone

Buna ziua,
Sunt persoana fizica si as vrea sa o angajez pe mama care inca este in campul muncii ca bona pentru baiat. Din cate am mai citit am vazut ca nu prea este posibil. Ma puteti lamuri dvs daca exista totusi o alta modalitate prin care mama sa poate ramane in campul muncii, ei trebuiindu-i inca 1an de zile pentru a iesi la pensie. Sau ce solutii sunt pentru astfel de cazuri.
Multumesc.
Poate exercita profesia de bona orice persoana fizica daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman sau strain cu domiciliul/resedinta, de regula, in aceeasi localitate cu domiciliul/resedinta copilului;
b) este cetatean strain cu drept de munca in Romania si poseda un titlu oficial de calificare recunoscut sau echivalat pentru profesia de bona;
c) are capacitate deplina de exercitiu, in conditiile legii;
d) este apta din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei; indeplinirea acestei conditii se dovedeste cu certificat medical eliberat in conditiile legii;
e) este apta din punct de vedere psihologic; indeplinirea acestei conditii se dovedeste cu raportul de evaluare eliberat in conditiile legii;
f) nu are antecedente penale, cu exceptia faptelor savarsite din culpa, dovedite prin certificat de cazier judiciar.

Prin urmare, daca mama dvs indeplineste aceste conditii atunci poate fi angajata ca bona.
multumesc pt raspuns!