Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firme de recuperare creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firme de recuperare creante

Buna ziua,
Exista un termen de prescriptie pentru datoriile catre firmele de recuperare creante?
Am avut un credit la o banca,nu am mai putut plati,am primit o adresa de la o firma de asigurare ca a achitat creditul facut in 2007 catre banca si acum m-am trezit cu firma de recuperare creante ca ma suna.
Daca nu faci nici o esalonare cu ei,nici o intelegere nu se pot duce direct in instanta?
Multumesc
Buna ziua,
Termenul este de 3 ani de la momentul crearii dreptului la a cere creanta
Buna ziua,
Adica daca creanta a fost creata in 2012,dau un exemplu,deja din 2016 este prescrisa?
Si eu cum pot afla cand a aparut aceasta creanta,mai exact cand cei de firma de recuperare creante au cumparat creanta?
Multumesc
Pentru ce vă sună firma de recuperare? pentru creanța cumpărată de la bancă sau de la asigurator?

Da,ma suna firma si pentru ambele credite ca sa zic asa cum pot afla.Multumesc