avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firme de recuperare creante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firme de recuperare creante

Buna ziua,
Exista un termen de prescriptie pentru datoriile catre firmele de recuperare creante?
Am avut un credit la o banca,nu am mai putut plati,am primit o adresa de la o firma de asigurare ca a achitat creditul facut in 2007 catre banca si acum m-am trezit cu firma de recuperare creante ca ma suna.
Daca nu faci nici o esalonare cu ei,nici o intelegere nu se pot duce direct in instanta?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Catalhea , utilizator 09:35, 15 Ianuarie 2016
Buna ziua,
Termenul este de 3 ani de la momentul crearii dreptului la a cere creanta
Buna ziua,
Adica daca creanta a fost creata in 2012,dau un exemplu,deja din 2016 este prescrisa?
Si eu cum pot afla cand a aparut aceasta creanta,mai exact cand cei de firma de recuperare creante au cumparat creanta?
Multumesc
Pentru ce vă sună firma de recuperare? pentru creanța cumpărată de la bancă sau de la asigurator?

Da,ma suna firma si pentru ambele credite ca sa zic asa cum pot afla.Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie vs executare silita Felicitad Felicitad Buna seara! Am facut un credit in 2005 cu plata ratelor pe o perioada de 10 ani. In septembrie anul trecut, 2015, creditul ar fi fost achitat. Din pacate, ... (vezi toată discuția)
Executare silita, firma recuperare creante, prescripție, recunoastere telefonica debit marika79 marika79 executare silita - recunoastere verbala debit, prescripție Bună seara, Sper sa ma puteți ajuta cu un răspuns. Am încheiat în 2008 un credit nevoi ... (vezi toată discuția)
Notificare executare silita Livica Livica O cunostinta a facut un credit la [banca] in 2002 si o perioada nu a reusit sa plateasca ratele. Prin 2007 a avut posibilitatea sa plateasca, s-a dus la banca ... (vezi toată discuția)