Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Anularea penalizarilor pentru intarzierea platii ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Anularea penalizarilor pentru intarzierea platii impozitului la case

Buna ziua
Va rog as dori sa stiu daca se includ si penalizarile de la neplata impozitului pe cladiri in noua scutire in legea 4/2016
Prevederile ordonanței 44/2015 aprobată și modificată prin legea 4/2016 se aplica obligatiilor datorate bugetelor locale numai prin adoptarea de hotărâri ale consiliilor locale.
"Art. 12. - (1) În cazul obligațiilor de plată datorate bugetelor locale, prevederile prezentei ordonanțe de urgență se aplică dacă consiliul local stabilește, prin hotărâre, aplicarea acestor prevederi

(2) În acest caz, anularea vizează o cotă de până la 73,3% din majorările de întârziere, datorate ca urmare a neachitării la termen a obligațiilor de plată restante datorate bugetelor locale

(3) Prin hotărârea prevăzută la alin. (1), consiliul local aprobă și procedura de acordare a anulării cotei din majorările de întârziere stabilită potrivit alin. (2)."
www.avocatnet.ro/content/art...