avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Anularea penalizarilor pentru intarzierea platii ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Anularea penalizarilor pentru intarzierea platii impozitului la case

Buna ziua
Va rog as dori sa stiu daca se includ si penalizarile de la neplata impozitului pe cladiri in noua scutire in legea 4/2016
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 00:30, 15 Ianuarie 2016
Prevederile ordonanței 44/2015 aprobată și modificată prin legea 4/2016 se aplica obligatiilor datorate bugetelor locale numai prin adoptarea de hotărâri ale consiliilor locale.
"Art. 12. - (1) În cazul obligațiilor de plată datorate bugetelor locale, prevederile prezentei ordonanțe de urgență se aplică dacă consiliul local stabilește, prin hotărâre, aplicarea acestor prevederi

(2) În acest caz, anularea vizează o cotă de până la 73,3% din majorările de întârziere, datorate ca urmare a neachitării la termen a obligațiilor de plată restante datorate bugetelor locale

(3) Prin hotărârea prevăzută la alin. (1), consiliul local aprobă și procedura de acordare a anulării cotei din majorările de întârziere stabilită potrivit alin. (2)."
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere anulare penalizari persoane fizice ContSters126873 ContSters126873 buna seara. unde pot gasi model cerere anulare penalizari persoane fizice ? (vezi toată discuția)
Amnistie fiscala adrian_ing adrian_ing Buna ziua, M-ar interesa sa stiu daca aministia fiscala introdusa in Oct 2015 se aplica si in cazul unui impozit auto neachitat (persoana fizica), in sensul ... (vezi toată discuția)
Oug 44/2015 buget local chivuflaviana chivuflaviana Buna ziua, am dorit sa beneficiem de facilitatile fiscale acordate in baza OUG 44/2015,astfel in Dec 2015 am facut o cerere catre Primaria Barcanesti Prahova, ... (vezi toată discuția)