Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi sociale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi sociale

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :este vorba despre o persoana,barbat, nascut la data de 03.06.1944 ,pensionar la limita de varsta cu o indemnizatie lunara de 400 lei, bolnav de diabet gr 2 , de 4 ani, partial nevazator,adica cu un ochi nu vede deloc avand un glaucom nerezorvabil din punct de vedere medical iar cu celalalt ochi nu vede f bine desi a avut loc o operatie de schimbare de cristalin acum 2 ani .Intrebarea mea este urmatoarea: aceasta persoana mai are vre-un drept -ajutor,banesc,pensie de boala,sociala etc . ( scuze,nu cunosc termenii exacti ) in afara de pensia de drept pe care o primeste acum ?
Va multumesc anticipat.Cu stima C
Buna seara,
Daca se constata ca are un grad de handicap DA!
Trebuie sa faceti demersuri la comisia de constatare a persoanelor cu handicap din judetul dvs.
Ar tebui intrebat si medicul de familie si cel curant pentru diabet!
Poate are dreptul la insotitor. Medicul va poate raspunde.
Va multumesc .