Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie non-profit -sponsorizare tinere talente a ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie non-profit -sponsorizare tinere talente a muzicii

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarea problema: O asociatie care are ca scop promovarea tinerelor talente ale muzicii internationale, obtine venituri si cheltuieli atat din activitatea economica (organizeaza evenimente cu taxa participare, masa si participare solisti) si non-profit (cotizatii, sponsorizari etc), plateste impozitul pe profit conform codului fiscal.
Excedentul net doreste sa il doneze unor copii talentati ai muzicii sub forma de bani.
Ce documente sunt necesare pentru a dovedi ca asociatia sponsorizeaza financiar copii talentati?
Pago, utilizator
contract de donatie, document care sa ateste cumva ca e vorba de beneficiari cu anumita caraceristice (ex. vreo diploma acordata la concrus de profil...), si documentul de palta - ordin de plata daca faceti virament bancar, sau dispozitie pe plata semnata olograf de beneficiar (si de ocrotitorul legal, alaturi de beneficiar, daca e minor peste 14 ani, sau de reprezentantul legal ex. un parinte, daca e minor sub 14 ani )