Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Activitate economica pe sociatie non-profit
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Activitate economica pe sociatie non-profit

As dori o parere cu privire la o asociatie non profit care are ca scop promovarea muzicii internationale si a tinerelor talente.
Asociatia doreste sa organizeze un eveniment cu taxa de participare pe baza unei invitatii, la care o sa fie invitati interpreti consacrati si tinere talente ale muzicii internationale. Veniturile asociatiei o sa fie din vanzarea invitatiilor iar cheltuielile o sa fie cu: plata unui meniu/ persoana participanta la eveniment, plata unora dintre interpretii consacratii pe baza de factura, cheltuieli cu cazarea acestora, cheltueli cu plata salii, cu orchestra, cheltuieli de publicitate, etc.
Excedentul va fi folosit pentru promovarea tinerilor talentati ai muzicii internationale.

Va rog sa imi spuneti daca toate aceste venituri si cheltuieli pot fi incadrate la activitate non-profit si nu la activitate economica. Mentionez ca asociatia nu mai desfasoara alta activitate generatoare de venituri.

Nu. Aceasta activitate, adica cea inclusa la organizarea de evenimente de acest fel, este activitate economica pentru ong.
george-neagu, moderator