Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate comuna
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate comuna

Buna ziua,
Am o problema si m-am gandit ca voi gasi cateva idei utile pe acest forum.
In urma unei succesiuni, a ramas un imobil/teren aferent/anexe, impartit la 3 mostenitori (deveniti coproprietari in momentul de fata).
Intelegerea initiala a fost ca imobilul+terenul aferent, sa se vanda, iar suma rezultata sa se imparta conform cotelor mostenite, dar se pare ca una dintre parti are alte ganduri. Un coproprietar doreste sa se mute in imobil si sa-i aduca modificari fara a despagubi celelalte parti pe motiv ca "nu-si permite financiar" (in romaneste "cu tupeu" #-o ).
1. Exista posibilitatea ca unul dintre mostenitori sa locuiasca in imobil fara acordul celorlalte parti?
2. Cel care locuieste (in cazul in care are acest drept) are dreptul sa aduca modificari imobilului (casa/teren/anexe) fara acordul celorlalte parti?
3. In cazul in care doua dintre parti vor sa vanda imobilul (existand in mod real o oferta de pret) iar a treia parte se opune, exista posibilitatea ca cel care se opune si locuieste in casa sa fie obligat la o despagubire fata de coproprietari egala cu cota cat revenea celorlalti doi coproprietari din pretul oferit?

Multumesc anticipat!
1. Da.
2. Daca aceste modificari vizeaza intretinerea bunului imobil, respectiv buna administrare a acestuia ca sa nu se darame, acele reparatii utile si urgente, pot fi efectuate de catre oricare dintre mostenitori fara acordul celorlalti. Daca este vorba insa de modificari de structura ale imobilului, investitii ce sporesc valoarea acestui bun, ele pot fi facute de oricare dintre mostenitori dar, in cazul opunerii exprese a celorlalti, in cazul partajului succesoral, aceste investitii nu vor putea fi solicitate de cel care le-a efectuat. Daca insa, ceilalti mostenitori coproprietari nu au facut niciun act saufapt de opunere la efectuarea investitiilor, comportamentul lor va fi de acceptare tacita a acestor investitii, astfel ca, in caz de partaj, cel care le-a efectuat le va putea solicita de la acestia.
3. Nu.
Daca 2 dintre coproprietari doresc vanzarea cotei lor parti din imobil, o pot face daca gasesc un cumparator care sa accepte sa cumpere doar o cota parte din imobil fara ca aceasta cota sa fie delimitata. Altfel, singura solutie este partajul succesoral, in urma caruia, daca bunul este comod partajabil in natura, fiecare va primi o parte determinata din bun, iar in caz contrar, bunul va fi atribuit unuia/unora dintre comostenitori cu obligarea acestuia/acestora la plata unei sulte catre ceilalti/celalalt, iar daca niciunul din mostenitori nu doreste imobilul in natura, acesta va fi vandut la licitatie si pretul obtinut va fi impartit intre mostenitori, conform cotelor detinute. ;)
cora2006 a scris:

1. Da.
2. Daca aceste modificari vizeaza intretinerea bunului imobil, respectiv buna administrare a acestuia ca sa nu se darame, acele reparatii utile si urgente, pot fi efectuate de catre oricare dintre mostenitori fara acordul celorlalti. Daca este vorba insa de modificari de structura ale imobilului, investitii ce sporesc valoarea acestui bun, ele pot fi facute de oricare dintre mostenitori dar, in cazul opunerii exprese a celorlalti, in cazul partajului succesoral, aceste investitii nu vor putea fi solicitate de cel care le-a efectuat. Daca insa, ceilalti mostenitori coproprietari nu au facut niciun act saufapt de opunere la efectuarea investitiilor, comportamentul lor va fi de acceptare tacita a acestor investitii, astfel ca, in caz de partaj, cel care le-a efectuat le va putea solicita de la acestia.
3. Nu.
Daca 2 dintre coproprietari doresc vanzarea cotei lor parti din imobil, o pot face daca gasesc un cumparator care sa accepte sa cumpere doar o cota parte din imobil fara ca aceasta cota sa fie delimitata. Altfel, singura solutie este partajul succesoral, in urma caruia, daca bunul este comod partajabil in natura, fiecare va primi o parte determinata din bun, iar in caz contrar, bunul va fi atribuit unuia/unora dintre comostenitori cu obligarea acestuia/acestora la plata unei sulte catre ceilalti/celalalt, iar daca niciunul din mostenitori nu doreste imobilul in natura, acesta va fi vandut la licitatie si pretul obtinut va fi impartit intre mostenitori, conform cotelor detinute. ;)

Cu mentiunea la pct.3 ca , daca cel de-al treilea mostenitor nu doreste partajarea bunului pe care amiabila prin act de partaj voluntar ,exista si varianta instantei pentru iesirea din indiviziune! Si ulterior puteti vinde cotele parti care vi se cuvin!:)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.

1. Ce se poate intelege prin "bunul este comod partajabil in natura"? Daca respectiva casa beneficiaza de o singura baie si bucatarie, poate fi incadrata in expresia mentionata?
2. Prin ce modalitate m-as putea opune la modificari de structura/folosinta ale imobilului pentru ca, coproprietarul va face modificarile fara sa ceara acordul?
1. Adica poate fi folosit conform destinatiei sale de locuinta. Avand in vedere faptul ca are o singura baie si bucatarie, nu este comod partajabil, deoarece aceasta ar ramane in folosinta comuna si nu cred ca ati accepta asa ceva. Daca ati accepta ca dependintele sa fie comune, atunci se poate atribui fiecaruia parte din bun in natura.
2. Prin comunicarea in scris cu confirmare de primire catre comostenitorul care face acele investitii ne-necesare imobilului (urmand sa pastrati o copie a adresei catre frate pentru a putea dovedi continutul scrisorii si a confirmarii de primire de catre frate, respectiv a recipisei din care rezulta data primirii si cine a primit-o) sau prin comunicarea opozitiei dv. in mod verbal, cu martori care pot confirma ulterior acest fapt, in caz de litigiu. ;)
intrucat nu va intelegeti pe cale amiabila , cea mai buna solutia ramane actiunea de iesire din indiviziune, pe cale ainstantei judecatoresti .
instanta va dispune fie atribuirea imobilului unuia dintre succesori cu obligarea sa la plata sultei catre ceilalti erezi, fie partajarea imobilului in natura ( nu cred ca este cazul !! ) , fie vanzarea acestuia si impartirea banilor aferenti intre toti mostenitorii de drept .
instanta va dispune efectuarea unei expertize imobiliare pt a stabili valoarea reala a imobilului in speta , deci sulta va fi corespunzatoare valorii reale a bunului imobil . ( conform cotei cuvenite ) .