Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentare la ICJC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentare la ICJC

Buna ziua
Doresc un raspuns la intrebarea: este legal sa ma reprezint singur, ca simplu cetatean fara cunostinte juridice in fata judecatorilor ICJC si sa-mi sustin dosarul, sau am obligatoriu nevoie de un avocat?.Intreb deoarece stiu ca ma pot reprezenta in persoana la fond si apel fara avocat.
Dnul avocat Gabriel Klein Kiritescu ,din pacate nu este nu este la curent cu Decizia CCR nr.462/2014 publicata in M .Of. partea I,nr.775/24 octombrie 2014, prin care au fost declarate neconstitutionale preved. art.13 alin.(3) teza a doua,art.83 alin.(3)si art.486 alin(3) NCPC cu referie la mentiunile ce decurg din obligativitatea formularii si sustinerii cererii de recurs prin avocat.Regretabil ca, un coleg avocat da sfaturi grestie.Puteti sa va reprezntati singur fara probleme invocand decizia CCR la care am facut referire.
Va multumesc.Am banuit si eu ca exceptia judecata de CC se intinde la toate fazele procesuale.