Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluarea angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluarea angajatilor

Buna ziua!

Am si eu o serie de intrebari in legatura cu evaluarea anuala:

1. Este obligatorie? Conform codului muncii aceasta evaluare este un drept al angajatorului si nu o obligatie.
2. Daca totusi trebuie neaparat facuta, cand se face? In luna ianuarie pentru anul 2015?
3. Cine este supus evaluarii? Persoanele care au vechime cel putin jumatate de an?
1. Procedura de evaluare este bligatorie numai in situatia in care angajatorul decide sa concedieze salariati pentru necorespundere profesionala.

2. Procedura si perioada evaluarii trebuie sa fie reglementata in reg.intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil.

3. Sunt supusi evaluarii toti salariatii , indiferent de vechimea in munca.