Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistare AFM
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistare AFM

Conform Legi 249/2015 Art. 16 ali. 6 Operatorii economici care achiziţionează direct produse ambalate şi/sau ambalaje de la operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), precum şi operatorii economici care comercializează produse în structuri de vânzare cu suprafaţă mare, prevăzute la art. 4 lit. n) din Ordonanţa Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, au obligaţia să se asigure că operatorii economici care introduc pe piaţa naţională produsele comercializate sunt incluşi în lista prevăzută la alin. (3).

INTREBAREA MEA ESTE :
Firma mea comercializeaza produse ambalate si nu se regaseste in lista AFM, cum se face inregistrarea la AFM?
Aveti obligatia de a va inregistra la AFM doar daca introduceti pe piata produse ambalate adica daca sunteti importator sau producator de astfel de produse. Daca doar comercializati produse ambalate si le cumparati direct de la producatori sau importatori trebuie sa verificati daca acestia sunt inscrisi in lista AFM. Totusi pentru cei interesati, inregistrarea se face prin solicitarea unui certificat de atestare fiscala privind obligatiile la fondul de mediu.
Komkao Consulting, Consultant protectia mediului
Multumesc pentru raspuns!

2015P, utilizator
Care este legislatia in care este mentionat faptul ca firmele care comercializeaza produse ambalate trebuie sa fie inregistata la AFM? atata timp cat eu ca firma depun lunar decalaratiile.
2015P, utilizator
komkao a scris:

Aveti obligatia de a va inregistra la AFM doar daca introduceti pe piata produse ambalate adica daca sunteti importator sau producator de astfel de produse. Daca doar comercializati produse ambalate si le cumparati direct de la producatori sau importatori trebuie sa verificati daca acestia sunt inscrisi in lista AFM. Totusi pentru cei interesati, inregistrarea se face prin solicitarea unui certificat de atestare fiscala privind obligatiile la fondul de mediu.

Firma pentru care lucrez pune pe piata produse ambalate si ne regasim in lista publicata pe site-ul AFM.

Unul dintre clientii nostrii ne-au solicitat dovada inscrierii pe site-ul AFM.

In cazul acesta dovada se face tot prin certificatul de atestare fiscala privind obligatiile la fondul de mediu?

Cel mai simplu, dovada se poate face prin regasirea in lista respectiva (ii puteti comunica pozitia) sau daca este un client mai pretentios puteti scoate si un certificat de atestare.