avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contributii administrator pensionar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contributii administrator pensionar

Doresc sa stiu cat % plateste pentru contributii atat angajatul cat si angajatorul pentru un administrator de asociatii de proprietar iar administratorul este pensionar.
Daca se poate as dori sa stiu exat ce contributii plateste fiecare si ce procent.
Daca administraturul are 200 de lei pentru un contract de munca cu asociatia cu norma partial,,,doresc sa stiu cat ii revine brut administratorului,,,,,

Multumesc anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Brut = 283 lei
--------------------------
Contributii asigurat (10.5% CAS - pensii, 5.5% CASS - sanatate) = 283*16%= 45 lei
Se scade suma de 45 din brut si se obtine Baza de impozitare = 283-45 = 238 lei
Se aplica 16% impozitare la suma ramasa 238*16% = 38 lei (impozit)
Se scade si impozitul din suma ramasa 238-38= 200 salariu net

Angajatorul mai plateste:
- CAS 15.8%
- CASS 5.2%
Total de 21% aplicat la salariul brut
283*21% = 105 lei

Deci pentru ca administratorul sa primeasca in mana 200 lei, asociatia plateste la ANAF:
- 38 lei impozit
- 45 lei contributii asigurat
- 105 lei contributii angajator
-------------
Total = 188 lei

In plus se mai platesc niste sume mici, dar pe care vi le calculeaza cel mai bine Formularul declaratiei 112 referitoare la niste fonduri concedii, accidente de munca, fond de garantare.....
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Foarte corect si clar explicat. Vin doar cu o precizare.
Daca angajatul este pensionar si declara ca la aceasta asociatie are functia de baza, atunci beneficiaza de deducerea personala de baza care acum este 300 lei si impozitul pe venit va fi zero.
Poate avea in administrarea mai multe asociatii dar numai la una poate avea functia de baza.
Tot pentru ca este pensionar nu se mai calculeaza acele mici contributii la somaj, garantii salarii...
Multumesc frumos ,,,mi-ati fost de un mare si real ajutor,,,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare cenzor maria207 maria207 Buna seara Va rog mult sa ma lamuriti la urmatoarea problema : s-a hotarat la sedinta angajarea cenzorului si a presedintelui . Stiu ca se face un ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu presedinte asociatie de proprietari Anonim7777 Anonim7777 Buna ziua, Va rog frumos, am nevoie de un model de calcul salariu (eventual in format excel daca se poate). Venitul net obtinut lunar de la asociatia de ... (vezi toată discuția)
Impozite datorate statului rsc rsc Buna ziua!As dori sa stiu care sunt darile ce trebuie sa le plateasca la stat un pensionar ( sau inca nu) angajat la o asociatie de proprietari care are cumul ... (vezi toată discuția)