Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributie accidente de munca si boli profesionale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributie accidente de munca si boli profesionale

Stiu ca societatile platesc lunar o contributie la asigurator pentru accidentele de munca si boli profesionale si ca plata tuturor cheltuilelor privind accidentul se suporta de asigurator. Intrebare: daca accidentatul are chitante, alte documente justificative de plata a unor cheltuieli pentru recuperarea in urma accidentului - aceste cheltuieli se restituie de asigurator? Cum trebuie procedat?
Legea nr.346/2002 prevede urmatoarele drepturi:
1. Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca ( concediul medical);
2 indemnizatia pentru trecerea temporara in alt loc de munca;
3. compensatii pentru atingerea integritatii , care reduc la mai putin de 50% capcitatea de munca, stabilita de medicii specialisti ( 12 salarii medii brute pe economie);
4. ajutor de deces ( 4 salarii medii pe economie, acordate doar unui membru al familiei).

cam astea ar fi si nu veti fi f. multumit.:(
sdianaviolina a scris:

Legea nr.346/2002 prevede urmatoarele drepturi:
1. Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca ( concediul medical);
2 indemnizatia pentru trecerea temporara in alt loc de munca;
3. compensatii pentru atingerea integritatii , care reduc la mai putin de 50% capcitatea de munca, stabilita de medicii specialisti ( 12 salarii medii brute pe economie);
4. ajutor de deces ( 4 salarii medii pe economie, acordate doar unui membru al familiei).

cam astea ar fi si nu veti fi f. multumit.:(

intr-adevar. deci, sa inteleg ca in cazul unei recuperari medicale (cu gimnastica medicala) ca urmare a fracturii ambelor picioare in urma accidentului de munca, accidentatului i se plateste doar concediul medical, nu si contravaloarea activitatii de gimnastica medicala. E vorba de accident cu ITM doar.
In cazul accidentului de munca asiguratorul este Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale cu conditia ca angajatorul sa fi platit contributia pt fondul de risc si accidente.
Pentru recuperarea cheltuielilor efectuate pentru recuperare va rog sa va adresati casei de pensii teritoriale la care angajatorul dvs. a depus declaratiile lunare si a platit contributia pt acest fond.
Aveti dreptul recuperarii acestor cheltuieli in baza legii 346/2002