Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Chitanta emisa de pfa cand are casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Chitanta emisa de pfa cand are casa de marcat

Buna ziua,
Am un pfa, vanzare marfa cu amanuntul. Am emis factura cu chitanta catre un srl pt. marfa vanduta. Am inteles ca nu trebuia sa emit chitanta ci bon fiscal si nu inteleg de ce. Unde pot citi despre acest lucru ?! Si va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect.
Va multumesc anticipat.
Pentru ca aveti casa de marcat, indiferent ca vindeti cu incasarea in numerar catre persoane fizice sau juridice, dati bon fiscal. In plus, catre persoane juridice dati si factura daca doresc.
Multumesc frumos pentru raspuns !