avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Norma de aplicare legea 192 din 8 iulie 2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Norma de aplicare legea 192 din 8 iulie 2015

Buna seara.

Ma poate ajuta cineva cu privire la legea 192 din 8 iulie 2015 in care este specificat faptul ca de la 1 ianuarie 2016 pensionari beneficiaza de pensii majorate.
Care este norma de aplicare, de cand se aplica ?!

Ma interesez pentru tatal meu care a iesit la pensie cu grupa I de munca.

Multumesc anticipat.

Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2016
andrei.popa, utilizator
Cel mai recent răspuns: andrei.popa , utilizator 10:53, 21 Ianuarie 2016
Legeanr.192/2015este un act normativ care modifica Legea de baza - Legea nr.263/2010 - si nu este necesar sa aiba Norme de aplicare.

Potrivit acestui act normativ, pPensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 ianuarie 2011, care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/ sau grupa a II-a de munca potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, respectiv activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite si/ sau conditii speciale, potrivit legii, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:

a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I de munca sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale;

b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa a II-a de munca sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite.

Recalcularea se efectueaza in termen de 24 de luni, calculat de la data de 1 ianuarie 2016.
Drepturile de pensie recalculate se cuvin si se platesc incepand cu data de 1 ianuarie 2016.

Legea o gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc frumos pentru raspuns.
Precizez ca tatal meu este pensionat in luna decembrie anul 2003.
Cand beneficiaza de aceasta lege ?
Beneficiarul trebuie sa faca o solicitare / cerere undeva si daca da unde?

O zi frumoasa!
Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2016
andrei.popa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 192/2015 nicuratiu nicuratiu Sunt un beneficiar al L.192/2015. si desi a fost emisa si HG pt. aplicarea acesteia nu s-a intimplat nimic. Intrebarea mea este daca se stie ce se(s-a) i ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de leagea nr. 218/2008 ? papadia papadia in prezent am o vechime de 26 de ani si 4 luni, din care 7 ani si 3 luni in gr. a 2a de munca. Pot beneficia de majorarea de 25% a pensiei ? va multumesc ... (vezi toată discuția)