avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de arenda sau contract de comodat - ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de arenda sau contract de comodat - tractoare si masini agricole

Buna seara!
Am infiintat o societate(SRL) cu principalul domeniu de activitate clasa caen 0111(Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase si a plantelor producatoare de seminte oleaginoase) respectiv 0161 (Activitati auxiliare pentru productia vegetala). Eu nu detin toata seria de utilaje agricole si as vrea sa le inchiriez de la o persoana fizica. Spre exemplu vreau sa folosesc un tractor agricol(care nu este inmatriculat dar este inregistrat la Consiliul Local). Problema este: trebuie sa fac un contract de comodat cu propietarul tractorului sau unul de arenda? din cate am citit in NCC Art. 1836 tind sa cred ca am nevoie de un contract de arenda, dar va cer ajutorul deoarece vreau sa fiu sigur.
Bunuri ce pot fi arendate
Pot fi arendate orice bunuri agricole, cum ar fi:
a) terenurile cu destinatie agricolă, si anume terenuri agricole productive - arabile, viile,
livezile, pepinierele viticole, pomicole, arbustii fructiferi, plantatiile de hamei si duzi, păsunile
împădurite, terenurile ocupate cu constructii si instalatii agrozootehnice, amenajările piscicole si
de îmbunătătiri funciare, drumurile tehnologice, platformele si spatiile de depozitare care servesc
nevoilor productiei agricole si terenurile neproductive care pot fi amenajate si folosite pentru
productia agricolă;
b)[animalele, constructiile de orice fel, masinile, utilajele si alte asemenea bunuri
destinate exploatării agricole.

Va multumesc anticipat! :)
Cel mai recent răspuns: gatanmarius , utilizator 00:06, 19 Februarie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc mult pentru raspuns!
M-ar mai intreresa un singur lucru - Contractul de comodat mai trebuie autentificat la notar?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult! :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arendare emilraile@yahoo.com emilraile@yahoo.com Pot arendă un teren intravilan cu construcție pe el? Multumesc (vezi toată discuția)
Contract arenda monica_ofice monica_ofice conform art.1 aliniat.2 din Lg.16/1994-modificata in 2008 , nu se enumera terenurile ocupate cu pasuni permanente sau fanetepentru a fi arendate .Nu sunt si ... (vezi toată discuția)
Contract de arenda ralf84 ralf84 Buna ziua, Am si eu o problema.. exista cumva vreun contract asemanator celui de arenda? M-ar interesa sa inchei un contract gen arenda pentru un teren ... (vezi toată discuția)