avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 10/2016
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 10/2016

Buna ziua, Va rog sa mi dat si mie un raspuns, daca familia mea a fost stramutata in 1952 si fratele de virsta de 1 an si 6 luni care a decedat in tinpul dizlocari daca beneficiez de acesta lege pt .despagubiri banesti ? detin acte justificative astept un raspuns Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2016
paris50paris, utilizator
Cel mai recent răspuns: paris50paris , utilizator 15:00, 11 Martie 2016
Art.2 din Legea 10/2016 prevede ca sunt obligate la plata de despagubiri banesti persoanele condamnate pentru persecutarea/omorârea, vatamarea altor persoane in perioada 1945-1989.
Ca atare, puteti beneficia de despagubiri doar daca persoana responsabila de moartea fratelui a fost condamnata.
Va mutumesc foarte mult pt.informatia pe care am primito in legatura cu acesta situatie Documentele pe care le detin de la C.N.S.A.S a preluat in custodie dosarele din fondul penal de la tribunalele militare bucuresti, care citez parinti dumneavoastra au fost stramutati in bicaz localitatea neagra comuna tasca neamt care a fost emis certificat de deces al fratelui cu decizia nr.239/1952 si aveti suficente dovez pt.a demonstrati ca moartea fratelui a survenit in tinpul dizlocarii 05.08.1952 februarie 1953 Am oprit citatul Va rog respectos Sa ma sfatuti ce demersuri mai ieste nevoie pt a beneficia de aceasta Lege ? Va multumesc respectos
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2016
paris50paris, utilizator
Acelasi art 2 pe care l-am citat anterior se refera la persoanele condamnate definitiv pentru faptele savarsite.
Dvs aveti intr-adevar dovada ca fratele dvs a decedat in urma stramutarii dar doar daca exista o hotarare penala definitiva cu privire la persoana ce se face vinovata de moartea fratelui puteti beneficia de despagubirile prevazute de Legea 10/2016.
Va multumesc foarte mult Va rog sa mi dati un sfat La ce istitutie as putea apela pentru aceast act justificativ ? Va multumesc
Pentru indentificarea acestei persoanei care avea in subordinea acestor prsoane in tinpul dizlocarii la ce istitutie as putea apela ? Va multumesc

Alte discuții în legătură

Legea nr.554/2004. petreica petreica Buna ziua va rog sa mi dati un sfat familia mea a fost stramutata in anul 1951 dintre care si fratele de virsta de 1 si 6 luni care a decedat in tinpul ... (vezi toată discuția)
legea 118/1990 actualizata 2015-pot beneficia de depagubiri banesti? petreica petreica familia mea a fost deportata an baragan anpreuna cu fratele la varsta de 1an si la o luna a decedat din cauza conditiilor si va rog un raspuns daca beneficiez ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 a intrat in vigoare pentru 2015 ? petreica petreica cu rugamintea da ca stie cineva de legea 221/2009 da ca a intrat an vigoare pt 2015 ? astept raspuns va multumesc (vezi toată discuția)