Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divort, partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divort, partaj

buna ziua...
in anul 2004 mam casatorit,mama mea nea facut mie si sotiei un contract de intretinere ....pe o locuinta compusa din 2 camere si sala... ea avind o alta casa si nelociuind cu noi,noi am renovat acea casa si am mai construit legat de era inca 3 camere ..fara nici un fel de act...acum sotia mea vrea sa divortam....mama inca traieste...noi nu neam facut obligatia sa o intretinem...sotia imi cere jumatate din lucrare ..adica 2camere...#-o sau o suma mare in jur de 50mi lei ca sami dea divortul si sa renunte la tot.in timpul casatoriei am rezultat 2minori unul de 13 ani si altul de 14 ani..ea cere si un copil...ma intereseaza cu contractul si dreptul ei,ea fiind plrecata pintre straini cu mine doar mama a avut grija de minori...noi nu am intretinuto pt ca ea are pensia ei ...daca mama sparge contractul?ce drept mai avem?ea ne ameninta ca daca divortam ne sparge contractul...dar munca noastra ?renovarea?si cele 3 camere?ce se intimpla ?va rog sa-mi scrieti...
Buna ziua,
1. In privinta divortului, daca doriti sa divortati si inteleg ca nu se poate pe cale amiabila, atunci va trebui sa va adresati instantelor de judecata.
2. In privinta copiilor, exista posibilitatea ca ei sa aiba domiciliul stabilit la dumneavoastra daca si ei vor acest lucru.
3. In privinta imobilelor: bunurile se impart in doua parti egale fiind bunuri comune.
Mama poate cere rezilierea contractului de vanzare cumparare cu clauza de intretinere doar pe cale judecatoreasca. Cat priveste cele 3 camere construite de dumneavoastra si sotie ele se impart in parti egale.
Consultati un avocat care, dupa studierea in amanunt a situatiei va poate oferi o solutie pertinenta.
Oricum suma de 50.000 lei noi este enorma.
Daca mama dv. rezolutioneaza cotractul din culpa voastra, atunci trebuie sa va despagubeasca pentru lucrarile facute, dv. facandu-le in calitate de proprietari. Totusi, depinde daca si ce acte ati avut la baza, caci constructia fara acte nu exista, juridic. Totusi, in instanta ea va fi evaluata.
Parerea mea e sa contactati un avocat care sa incerce amiabil o rezolvare, fara instanta, caci pierdeti in instanta poate mai mult decat face.
50000 de lei noi inseamna cam 11-12000 de euro, destul de putin pentru doua camere noi, spun eu. Asadar, ganditi-va cum faceti lucrurile ca sa nu pierdeti mult.
Pe de alta parte, ar fi indicat sa luati copiii sa ii cresteti unul dintre parinti sau, mai bine, ambii. Ca nu le e minunat fara parinti, saracilor.
inteleg...cind este indicat ca mama sa rezilieze contractul?oricum trebuie reziliat ca sa pot sa am drept la casa in continuare ..trebuie sa mi faca alt contract de intretinere?doar pe numele meu?nu exista acte pe constructia care am facuto cu sotia...si nu exista acte precum am intretinuto pe mama...adevarul este ca nu am intretinuto ...
la noi in jona este o zona defavorizata..fara drept de constructie.din cauza terenului fugitiv.
cum este mai bn sa procedam?daca divortez si nu facem partajul...o pot da afara din locuinta?ea are pe cineva de ceva ani..eu am pe cineva de citeva luni.
unde este cel mai ieftin sa ne descurcam?la primarie..la avocat sau instanta.
ea vrea de bunavoie doar un copil si 50mi.ca sa plece.
ce cai mai sunt?stima:(
stancea, utilizator