Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale compensare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

compensare

va rog sa-mi spuneti care este baza legala pentru stingerea datorie prin compensare si cum se procedeaza?Multumesc!
Potrivit art.1144 C.civ., „compensaţia se operează de drept, în puterea legii şi chiar când debitorii n-ar şti nimic despre aceasta, cele două datorii se sting reciproc în momentul când ele se găsesc existând deodată şi până la concurenţa cotităţilor lor respective”, iar potrivit art.1145 compensaţia are loc cu certitudine între „ două datorii care deopotrivă au ca obiect o sumă de bani, o cantitate oarecare de lucruri fungibile şi care deopotrivă sunt lichide şi exigibile”.
Vedeti si art. 1508 si 1570 C. civil.
Dec i compensatia legala opereaza atunci cand exista datorii reciproce intre cele 2 parti, daca aceste datorii sunt cewrte, lichide si exigibile.
caz concret :o datorie catre o persoana juridica, a unei societati de producere vin ,se poate stinge prin livrare de vin catre un tert , o firma de distributie ,intermediara care este baza legala si procedura?Multam
radu maria a scris:

va rog sa-mi spuneti care este baza legala pentru stingerea datorie prin compensare si cum se procedeaza?Multumesc!

Pentru compensari de pana la 10.000 Ron se folosesc ordinele de compensare cumparate de la Imprimeria nationala, peste 10.000 Ron compensarile se fac prin IMI.
Baza legala: OU 77/1999 unele măsuri pentru prevenirea incapacităţii de plată, Normele metodologice HG 685/1999 modificate si completate de H 804/1999 si H 981/1999.
Succes!