avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poze fara acord in gradinita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poze fara acord in gradinita



Buna ziua,

Am doi copii mici care merg la o gradinita privata ,
Directoarea gradinitei vine si le face tot timpul poze sau filmulete ( directoare imi este cumnata si este gradinita ei , dar eu nu vreau sa le faca poze )

Mentionez ca nu stiu ce face cu pozele si nici nu reusesc sa o conving sa nu mai faca poze copiilor mei

As dori sa fac o solicitare catre gadinita folosind un articol de lege

Ma puteti ajuta ?

Multumesc



Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2016
alinabarac1982, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 17:51, 23 Ianuarie 2016
Art. 71-74 din codul civil, cu limitele prevăzute la art. 75 cod civil.
Ar trebui să aflați cum folosește pozele. Dacă ați încheiat un contract cu grădinița, citiți ce fel de clauze conține pentru a interpreta prevederile legale din codul civil (poate v-ați exprimat acordul prin contract).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poza copil publicat fara acordul parintilor anca2017 anca2017 Buna ziua, ma puteti ajuta,va rog,cu informatii privind o cale amiabila de a rezolva problema pozelor postate on line fara consimtamant? mai ... (vezi toată discuția)
Folosire imagini publicitare lazll lazll Buna ziua, As dori sa stiu daca este legal sa folosesc imagini (facute de mine) cu diverse cladiri din Bucuresti pentru produse promotionale ... (vezi toată discuția)
Daune in gradintia privata parinte_copil parinte_copil Am inscris copilul de 6 ani la o gradinita privata de vara, care in restul timpului lucra si ca after-school. La inscriere, cand am semnat contractul cu ... (vezi toată discuția)