Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poze fara acord in gradinita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poze fara acord in gradinita

Buna ziua,

Am doi copii mici care merg la o gradinita privata ,
Directoarea gradinitei vine si le face tot timpul poze sau filmulete ( directoare imi este cumnata si este gradinita ei , dar eu nu vreau sa le faca poze )

Mentionez ca nu stiu ce face cu pozele si nici nu reusesc sa o conving sa nu mai faca poze copiilor mei

As dori sa fac o solicitare catre gadinita folosind un articol de lege

Ma puteti ajuta ?

Multumesc

alinabarac1982, utilizator
Art. 71-74 din codul civil, cu limitele prevăzute la art. 75 cod civil.
Ar trebui să aflați cum folosește pozele. Dacă ați încheiat un contract cu grădinița, citiți ce fel de clauze conține pentru a interpreta prevederile legale din codul civil (poate v-ați exprimat acordul prin contract).