Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Baza de calcul impozit venit PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Baza de calcul impozit venit PFA

Care este baza de calcul pentru impozit pe venit PFA, activitate taxi?
Venit brut-cheltuieli pt desfasurarea activitatii-CASS-CAS?
Am o banuiala ca formula mea este incorecta #-o
Din codul fiscal ca redau art. 75 - Recalcularea şi impozitarea venitului net din activităţi independente

(1) Organul fiscal competent are obligaţia recalculării venitului net anual/pierderii nete anuale, determinat/determinată în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, stabilit/stabilită potrivit Declaraţiei privind venitul realizat, prin deducerea din venitul net anual a contribuţiilor sociale obligatorii datorate, potrivit prevederilor titlului V - Contribuţii sociale obligatorii.

(2) Venitul net anual/Venitul net anual recalculat din activităţi independente se impozitează potrivit prevederilor cap. XI - Venitul net anual impozabil.