avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Baza de calcul impozit venit PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Baza de calcul impozit venit PFA

Care este baza de calcul pentru impozit pe venit PFA, activitate taxi?
Venit brut-cheltuieli pt desfasurarea activitatii-CASS-CAS?
Am o banuiala ca formula mea este incorecta #-o
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 19:35, 24 Ianuarie 2016
Din codul fiscal ca redau art. 75 - Recalcularea şi impozitarea venitului net din activităţi independente

(1) Organul fiscal competent are obligaţia recalculării venitului net anual/pierderii nete anuale, determinat/determinată în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, stabilit/stabilită potrivit Declaraţiei privind venitul realizat, prin deducerea din venitul net anual a contribuţiilor sociale obligatorii datorate, potrivit prevederilor titlului V - Contribuţii sociale obligatorii.

(2) Venitul net anual/Venitul net anual recalculat din activităţi independente se impozitează potrivit prevederilor cap. XI - Venitul net anual impozabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza venitul din arenda? Vanessa2022 Vanessa2022 Cum se calculeaza venitul din arenda ? Eu am vazut ca se calculeaza asa. Venitul brut- deducerea de 40 % = venitul net realizat ; venitul net realizat- ... (vezi toată discuția)
Cas si cass sunt cheltuieli deductibile la pfa? monica195 monica195 Buna ziua puteti sa-mi spuneti la un PFA CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile, se scad din profit ca,cheltuieli ? (vezi toată discuția)
Pierdere an precedent pfa simt simt Pierderea inregistrata in anul anterior in cazul unui PFA in sistem real se reporteaza in anul urmator? Se scade din venitul net realizat la completarea D 212 ... (vezi toată discuția)