Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pierdere an precedent pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pierdere an precedent pfa

Pierderea inregistrata in anul anterior in cazul unui PFA in sistem real se reporteaza in anul urmator? Se scade din venitul net realizat la completarea D 212 si calcularea impozitului pe venit si a contributiilor
Multumesc
george-neagu, moderator
Da. Calculul il treceti in registrul de evidenta fiscala. Va redau din codul fiscal ART. 118 - Stabilirea venitului net anual impozabil
(2) Pentru veniturile prevăzute la art. 61 lit. a) și a1), la determinarea venitului net anual impozabil, contribuabilul stabilește:
a) venitul net anual recalculat/pierderea netă recalculată pe fiecare sursă din categoriile de venituri prevăzute, prin deducerea din venitul net anual, determinat în sistem real, a pierderilor fiscale reportate;
b) venitul net anual impozabil care se determină prin însumarea tuturor veniturilor nete anuale recalculat prevăzute la lit. a), din care se deduce contribuția de asigurări sociale datorată potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii.
Va Multumesc mult,
Stiti, cumva, daca "se deduce contributia de asigurari sociale" se refera doar la pensie sau si la sanatate.?? Titlut V include toate contributiile sociale obligatorii, adica si pensie si sanatate
Doar la cass.