Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna pentru salariat care se pensioneaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna pentru salariat care se pensioneaza la limita de virsta

Pe12.11.2015 salariatul se pensioneaza la limita de virsta.A efectuat concediul de odihna pentru intreg anul 2015.Angajatorul poate sa-i impute diferenta de zile de CO necuvenite sau nu?(cu trimitere si la contractul colectiv de munca nu numai a Codului Muncii)
olarasu ileana, utilizator
Potrivit art.256 alin.1 C.mun., salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.

Prin urmare, angajatorul este indreptatit sa solicite de la acel salariat restituirea din indemnizatia CO primita a cotei-parti aferenta zilelor de CO efectuate in plus.
Legal ar trebui restituiti banii, omeneste cred ca, dupa zeci de ani de munca, ar merita fostul salariat si viitor pensionar sa nu mai restituie acesti bani. Pana in 1990 era o cutuma, mai peste tot, ca in ultima luna de activitate viitorul pensionar sa primeasca intregul concediu pe anul respectiv si nu imi aduc aminte ca cineva, undeva sa fi restituit banii pentru CO neefectuat. Poate reusim sa intelegem aceasta fosta cutuma !
Si pana in 1990 exista prevederea ca, persoana care a incasat o suma nedatorata este obligata sa restituie acea suma.