Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... majorarea cu 25% la lucratorii sociali
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

majorarea cu 25% la lucratorii sociali

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca majorarea cu 25% se aplica si lucratorilor sociali din cadrul primariilor.
Da, personalul de la Primării care își desfășoară activitatea în cadrul Serviciilor publice de asistență socială (SPAS) sau în Compartimentele de asistență socială, beneficiază, începând cu data de 01 dec. 2015, în baza Legii nr. 293/2015 pentru modificarea OUG nr. 83/2014, de o majorare a salariilor de bază față de nivelul acordat în luna septembrie.
Atenție:
1. se majorează doar salariul de bază, nu și sporurile care nu sunt incluse în salariul de bază, (de ex. sporul pt. condiții vătămătoare). Majorarea se acordă pe baza dispoziției primarului.
2. majorarea nu se aplică personalului care are atribuții de asistență socială, însă lucrează în alte compartimente, ci doar acelora, care sunt angajați / numiți în cadrul SPAS sau în cadrul compartimentelor de asist.socială.