Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... curs postuniversitar de certificare pentru profesia ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

curs postuniversitar de certificare pentru profesia didactica, nivel I

Buna ziua,

Am absolvit in Bucuresti ASE-ul specializarea Comert, la zi, cu diploma de licenta si as dori sa stiu daca in urma absolvirii cursului postuniversitar de certificare pentru profesia didactica, nivel I in cadrul ASE-ului sau Universitatii din Bucuresti as putea sa profesez ca educator calificat intr-o gradinita? Daca nu, as dori sa stiu ce cursuri ar trebui sa urmez pentru a deveni educatoare?

Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!
Din cate stiu eu, cu acel nivel se poate preda in invatamantul preuniversitar in domeniul in care s-a obtinut diploma de licenta.

Pentru a preda ca educator trebuie liceu pedagogic sau studii superioare de calificare.

Cred ca pentru invatamantul primar si prescolar este nevoie de un program de studiu anume: Pedagogia invatamantului primar si prescolar (cel putin asta scrie la descrierea acestui program: [ link extern ] ).

Puteti lua legatura cu cei de la ITM pentru a va indruma asupra studiilor necesare ocuparii unui post.