avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata concediu paternal conform noii legislatii in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata concediu paternal conform noii legislatii in vigoare

Buna ziua,

Pana acum, la nasterea copilului stiam ca tatal primea 5 zile de concediu si daca avea si cursul de puericultura facuta mai primea inca 10, in total 15 zile de concediu paternal.

Acum dupa ce a fost aprobata hotararea conform careia concediul paternal este de 10 zile, cursul de puericultura mai are vreo valoare?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Luiza Petcu
Cel mai recent răspuns: luizaioana_luizaioana , utilizator 13:36, 25 Ianuarie 2016
Nu cunosc sa se fi aprobat o asemenea modificare a legii concediului paternal.
Propunerea legislativă pentru modificarea articolului 4 din Legea nr.210/1999 a concediului paternal se afla la Camera Deputatilor din 09.12.2015 , dupa ce Senatul a adoptat-o.

Prin urmare, nu este inca adoptata .
Prin urmare ramane in vigoare ceea ce era pana acum, nu? 5 zile +inca 10 zile daca faci cursul?
Multumesc pentru ajutor.
Intr-adevar, se aplica in continuare actuala prevedere legislativa pana la modificarea acesteia.
Multumesc inca o data pentru ajutor.

O zi frumoasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere pentru tatici la nasterea copilului Kitzmiler Kitzmiler Buna ziua. As vrea sa stiu daca s-a modificat numarul de zile libere acordate taticilor la nasterea copilului de la 5zile la 10zile. Multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu paternal SrX-ul SrX-ul Buna ziua, la nasterea copilului am solicitat cele 5 zile de concediu care stiam ca mi se cuvin , iar raspunsul conducerii a fost ca regula lor interioara ... (vezi toată discuția)
Concediu parental alinailie alinailie Buna ziua!As vrea sa stiu daca concediul parental se acorda si tatilor care nu sunt casatoriti legal cu mama copilului,cum este cazul meu si al partenerului ... (vezi toată discuția)