Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata concediu paternal conform noii legislatii in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata concediu paternal conform noii legislatii in vigoare

Buna ziua,

Pana acum, la nasterea copilului stiam ca tatal primea 5 zile de concediu si daca avea si cursul de puericultura facuta mai primea inca 10, in total 15 zile de concediu paternal.

Acum dupa ce a fost aprobata hotararea conform careia concediul paternal este de 10 zile, cursul de puericultura mai are vreo valoare?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Luiza Petcu
Nu cunosc sa se fi aprobat o asemenea modificare a legii concediului paternal.
Propunerea legislativă pentru modificarea articolului 4 din Legea nr.210/1999 a concediului paternal se afla la Camera Deputatilor din 09.12.2015 , dupa ce Senatul a adoptat-o.

Prin urmare, nu este inca adoptata .
Prin urmare ramane in vigoare ceea ce era pana acum, nu? 5 zile +inca 10 zile daca faci cursul?
Multumesc pentru ajutor.
Intr-adevar, se aplica in continuare actuala prevedere legislativa pana la modificarea acesteia.
Multumesc inca o data pentru ajutor.

O zi frumoasa.