avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate program 12/24 - 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate program 12/24 - 12/48

Buna ziua,

am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:34, 13 Iunie 2021
Indiferent de durata timpului de munca mentionata in c.i.m., repausul saptamanal trebuie sa fie de 48 de ore consecutive.
Dar orele lucrate vor iesi mult sub norma lunară. Daca luna are 176 si le platim 168 cate au lucrat, vor fi probleme ca au luat sub minimul pe economie, deși încadrarea este pe minim? De recuperat in luna urmatoare nu mai au ce, cu atatea libere, nu am ce compensări sa fac.
Am simulat chiar si 12 zile lucrate (6 ture) cu 4 libere cumulate consecutive (chiar daca as plăti spor suplimentar pe 137 al 5) dar tot putine ies si nu se acopera orele lunare.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Septembrie 2017
mirela2000, utilizator
@ mirela2000

Care este durata timpului de munca mentionata in c.i.m.?
8ore/zi, 40 ore/saptamana
Repartizare inegal (....)
In paranteza nimic
Aceste 40 ore/sapt. trebuie repartizatre inegal, astfel incat sa aveti un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive.

De exemplu, luni lucrati 6 ore, marti 10 ore, miercuri 4 ore, joi 8 ore, vineri 12 ore.

Alte discuții în legătură

Program de lucru inegal vs repaus saptamanal Patience Patience Buna ziua, Am o intrebare referitor la modul de lucru corect pentru un salariat cu norma intreaga (8h/s,40h/s), dar cu un program de lucru inegal. E ... (vezi toată discuția)
Act aditional si pontaj Herra_ Herra_ Am schimbat programul de lucru de la 8 ore / zi, la 12 ore pe zi, urmat de 24 ore libere. Dispun de urmatoarele date: -art.137 codul muncii privind ... (vezi toată discuția)
Pontaje 2 paznici de noapte - tura 12 cu 36 iolanda76ada iolanda76ada Buna ziua! va solicit ajutorul in urmatoarea problema: pontajul a 2 paznici de noapte care lucreaza in tura de 12 cu 36. Am cautat pe forum subiectul, am ... (vezi toată discuția)