Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate program 12/24 - 12/48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate program 12/24 - 12/48

Buna ziua,

am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog?
Indiferent de durata timpului de munca mentionata in c.i.m., repausul saptamanal trebuie sa fie de 48 de ore consecutive.
Dar orele lucrate vor iesi mult sub norma lunară. Daca luna are 176 si le platim 168 cate au lucrat, vor fi probleme ca au luat sub minimul pe economie, deși încadrarea este pe minim? De recuperat in luna urmatoare nu mai au ce, cu atatea libere, nu am ce compensări sa fac.
Am simulat chiar si 12 zile lucrate (6 ture) cu 4 libere cumulate consecutive (chiar daca as plăti spor suplimentar pe 137 al 5) dar tot putine ies si nu se acopera orele lunare.
mirela2000, utilizator
@ mirela2000

Care este durata timpului de munca mentionata in c.i.m.?
8ore/zi, 40 ore/saptamana
Repartizare inegal (....)
In paranteza nimic
Aceste 40 ore/sapt. trebuie repartizatre inegal, astfel incat sa aveti un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive.

De exemplu, luni lucrati 6 ore, marti 10 ore, miercuri 4 ore, joi 8 ore, vineri 12 ore.