Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INSOLVENTA CEH CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INSOLVENTA CEH CCM

Buna Seara!
As dori sa va intreb daca administratorul judiciar poate denunta unilateral CCM-ul care este in vigoare pana in August 2016?Mentionez ca drepturile care sunt prevazute in CCM sunt trecute si in CIM dar pe surse se aude ca nu vrea sa respecte CCM-ul spunand ca trebuie sa reduca din cheltuieli.
Ce se poate face in acest caz pe cale legala, poate fi actionat in judecata?
Jino_Marius, utilizator
Potrivit art.152 alin.1 din Legea nr.62/2011, contractul colectiv de muncă nu poate fi denunţat unilateral.