Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Denuntarea CCM la nivel de Societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Denuntarea CCM la nivel de Societate

buna ziua,
care sunt procedurile legale de denuntare a CCM in cazul incalcarii flagrante a drepturilor salariatilor de catre reprezentantii patronatului? dar in cazul in care patronatul obliga fara temei legal sa renunte la anumite drepturi salariale cuprinse in CCM pe Societate?
Conf art 148 Lg 62/2011
(1) Executarea contractului colectiv de muncă este obligatorie pentru părţi.
(2) Neîndeplinirea obligaţiilor asumate prin contractul colectiv de muncă atrage răspunderea părţilor care se fac vinovate de aceasta.
Conf art 151 lit c Lg 62/2011 contractul colectiv de muncă încetează ) prin acordul părţilor.
Conf art 152 Lg 62/2011
(1) Contractul colectiv de muncă nu poate fi denunţat unilateral.
(2) Litigiile în legătură cu executarea, modificarea sau încetarea contractului colectiv de muncă se soluţionează de către instanţele judecătoreşti competente.