Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... intampinare chemare in judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

intampinare chemare in judecata

Buna ziua!
Societatea noastra a primit o citatie de chemare in judecata pentru plata unor facturi restante si penalitatie la ele.Asociatul a fost la reclamant si a primit o hartie prin care i se comunica soldul facturilor nu si a penalitatilor si prin care el se angajeza sa le plateasca pana la data de 01.03.2016.Termenul pentru judecarea cauzei este 09.02.2016.Trebuie sa fecem intampinare a cererea de chemare in judecata la care sa anexam si aceast document?Ce ma ingrijoreaza este ca in document nu este trecuta si valoarea penalitatilor si nici ce se va intampla cu ele, desi in instanta se cer si acestea.Furnizorul spune ca e in regula asa insa eu nu sunt prea convinsa!
Va rog sa ma sfatuiti cum trebuie procedat!
Intampinarea trebuie sa vizeze toate aspectele/solicitarile din cererea de chemare in judecata.

Puteti solicita lamurirea pretentiilor (in sensul daca e vorba de debit principal+penalizari sau doar debit principal).

Greu de crezut ca ramane doar debitul principal daca contractual exista penalizari.
Conform art.205(1) NCPC"Intampinarea este actul de procedura prin care paratul se apara,in fapt si in drept,fata de cererea de chemare in judecata."In concret,depuneti intampinare plus actul primit de asociat de la reclamant,solicitati in instanta ca reclamantul sa precizeze daca mai staruie si ptr.plata penalitatilor,personal nu cred ca a renuntat la penalizari.
Multumesc pentru raspuns!