Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Renuntare la suma cu care si-a creditat firma ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Renuntare la suma cu care si-a creditat firma asociatul unic

Un asociat unic intr-o societate la inceput (aproximativ un an), obiect de activitate transporturi de marfa, doreste sa renunte la creditarea catre firma, pentru a nu inchide anul cu pierdere
Motivul il reprezinta incheierea unor viitoare contracte de leasing, fonduri nerambursabile, etc unde se cere profit.
Ce documente ar trebui sa aiba la baza nota 4551=7588 - cu suma care se doreste a nu se mai recupera din firma de catre asociat.
Mentionez ca societatea are clienti externi (UE) iar cheltuieli nejutificate nu este cazul pentru a fi reinterpretata aceasta renuntare
Nu se poate pentru ca acea valoare nu este de natura veniturilot obtinute din activitatea curenta autorizata a firmei si nici a altor venituri impozabile. Acela e un drept al asociatului care a imprumutat firma si mai devreme sau mai tarziu, va trebui sa si-l recupereze.