Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... crestere copil sub 7 ani daca este stagiu de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

crestere copil sub 7 ani daca este stagiu de cotizare pentru pensionare

Conform inregistrarilor din Cartea de Munca a mea, in perioadele :
- 09.09.1985-01.05.1986 = aprox.8 luni
- 15.05.1989-01.02.1990 = aprox.9 luni
mi-am incetat activitatea, conf.art.9 alin.2 din Legea nr.1/1970 si art. 129 din Cod Muncii pentru crestere copil, sub 7 ani, nascut pe 08.02.1985
Intrebare: perioadele mai sus mentionate sunt luate in continuare la calculul stagiului de cotizare pentru pensionare, sau ca vechime in munca ?
Multumesc
art.129 C.mun. (Legea nr.10/1972) - Raporturile de munca inceteaza la expirarea termenului pentru care a fost incheiat contractul de munca sau ca urmare a incetarii acestuia, prin acordul dintre persoana incadrata in munca si unitate, precum si prin desfacerea contractului din initiativa uneia dintre parti.

art.9 alin.2 Legea nr.1/1970 - In aceleasi conditii beneficiaza de vechime neintrerupta in aceeasi unitate salariata care a incetat activitatea fiind gravida sau pentru a-si creste un copil pana la implinirea varstei de 7 ani.

art.10 din legea nr.1/1970 - Se considera ca au vechime neintrerupta in munca urmatoarele categorii de salariati:
a) salariatul care se afla in una din situatiile prevazute la art. 8 si 9;
..
multumesc