Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plateste reparatii teava comunca gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plateste reparatii teava comunca gaze

Buna ziua,
Avem urmatoarea dilema: 4 proprietari din bloc sunt racordati la teava comuna de gaze a scarii. Restul de 40 de proprietari, alaturi de alti 88 de la celelalte 2 scari au optat pentru bransarea la noua teava de gaze (ma rog, de acum 10 ani), avand contor individual.
Teava comuna veche a trebuit sa sufere o interventie de reparatii. Problema este cine plateste aceasta reparatie? Doar cei 4 care sunt inca racordati la ea sau toti locatarii scarii pentru ca e parte comuna?
Legea 230 spune asa:
1. Toti proprietarii vor plati reparatiile partii comune, chiar daca nu mai sunt bransati
2. Comitetul executiv poate lua decizii cu privire la intretinerea, repararea partilor comune

Pe partea cealalta avem Noul Cod Civil care spune asa:

Art 654
Cheltuielile legate de intretinerea, repararea si exploatarea partilor comune
1. in lipsa unor prevederi legale sau intelegeri contrare, fiecare coproprietar suporta cheltuielile legate de intretinerea, repararea si exploatarea partilor comune, in proportie cu cota sa parte.
2. cu toate acestea, cheltuielile legate de partile comune folosite exclusiv de catre unii dintre coproprietari cad in sarcina acestora din urma.

Astept cu interes parerea voastra...
Legal, cheltuiala cu reparatia trebuie suportata de toti proprietarii deoarece fiecare dintre acestia au o cota-parte indiviza de proprietate asupra acestei tevi comune de gaze.
Reparatia se plateste pentru proprietate, nu pentru folosire.

Noua teava de gaze la care sunt racordati majoritatea dintre proprietari nu este comuna decat celor care o folosesc si care au cumparat-o, deci sunt si proprietarii ei si, in caz ca ea s-ar defecta, ar fi platita reparatia numai de catre proprietarii acesteia, adica majoritatea, nu toti.

Local, se poate face o intelegere ca reparatia sa fie achitata numai de cei care au ramas sa mai foloseasca teava veche, dar asta e la limita legalului si ar putea fi contestata aceasta decizie.
Legea nr 230/2007 prevede obligatia tuturor proprietarilor sa participe la achitarea c/v cheltuieli intretinere si reparatii parti comune
Chiar daca o parte dintre proprietari au inteles sa isi imbunatateasca confortul in proprietate,
au renuntat la sistemul centralizat de incalzire,nu constituie temei legal pentru a fi exonerati de la plata intretinere+reparatii parti comune
Aici este vorba despre teava comuna de gaze, nu cea de incalzire
Toti proprietarii trebuie sa participe la acoperirea costurilor reparatiei instalatiei parte comuna teava de gaze,chiar daca parte din acestia au inteles sa se debranseze de la sistemul centralizat de alimentare cu agent termic si chiar daca nu locuiesc o perioada in imobil