Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit masina
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit masina

am vandut masina in 20.12 2015 masina,si radierea s-a facut in 19.01.2016,mai trebuie sa platesc impozit si eu pe anul 2016
Nu pentru că la data de 31.12.2015 dvs nu erați proprietarul mașinii.
Legea 227/2015
ART. 471 - Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport

(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
[ link extern ]