avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit masina
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit masina

am vandut masina in 20.12 2015 masina,si radierea s-a facut in 19.01.2016,mai trebuie sa platesc impozit si eu pe anul 2016
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 22:05, 31 Ianuarie 2016
Nu pentru că la data de 31.12.2015 dvs nu erați proprietarul mașinii.
Legea 227/2015
ART. 471 - Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport

(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit autoturism HritcuDanielValentin HritcuDanielValentin Daca autoturismul este radiat incepand cu data de 19.01.2016,ma poate obliga cineva din administratia locala sa platesc impozitul autoturismului pana la ... (vezi toată discuția)
Plata impozitului masina radiata din circulatie in 14.01.2016 claudiaticala claudiaticala Buna ziua, imi spuneti va rog, daca este adevarat, conform noului Cod Fiscal, ca pentru o masina radiata din circulatie cu certificat de radiere trebuie ... (vezi toată discuția)
Returnare taxe si impozite locale dtigau dtigau Acum doua saptamani am radiat doua vehicule din evidenta financiara a administratiei publice locale. Pentru ambele vehicule am platit in luna ianuarie 2016 ... (vezi toată discuția)