Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Micsorare rata dobanda
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Micsorare rata dobanda

Buna ziua,
In 2006 am contractat la o banca un credit de nevoi pesronale cu ipoteca, cu dobanda fixa. Cu toate acestea, in 2007 banca mi-a comunicat majorarea dobanzii "fixe" datorita cresterii Euribor (desi in contractul de creditare nu se face nicio referire la modul de calcul al dobanzii, la Euribor sau la alti factori care ar putea sa determine variabilitatea dobanzii fixe). Incepand cu 2009 insa, euriborul scade, scade, scade ... si banca nimic. Imi comunica totusi la solicitarea mea de a reveni la dobanda stabilita initial ca deocamdata "analizeaza posibilitatea revizuirii favorabile a costurilor contractuale prin scaderea ratei dobanzii curente (...) in conditiile in care indicele ratei de dobanda euribor va inregistra in continuare o evolutie descrescatoare". Si sa mai mentionez ca Euribor la 3 luni a scazul de la 4.665% cat era la 02/01/2008 la ... 0.899% la 30.07.09 ... Tot banca imi comunica faptul ca vestea cea buna "va fi adusa la cunostinta clientilor printr-o notificare scrisa, anterior datei la care diminuarea ratei dobanzii curente ar urma sa devina efectiva" - adica nu se stie cand, poate niciodata ...
Intrebarea mea este: cum pot eu sa determin banca sa respecte contractul de creditare? S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie? A reusit cineva sa obtina vreo micsorare a ratei dobanzii?
O mica reclamatie la Oficiul pentru Protectia Consumatorului cred ca ar rezolva problema.

Succes!